Değişken soğutucu akışkan debili klima sistemlerinde ekserji analizi
Exergy analysis of a variable refrigerant flow systems
- Tez No: 374093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAÇ HÜRDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gelişen teknoloji yaşamın her alanında kendisini hissettirdiği gibi iklimlendirme alanında da bilinen klasik anlayışların yerine daha sistematik, daha gelişmiş alternatiflerini, ya da eski sistemlerin yenilenmiş teknolojiye göre yeniden düzenlenmiş biçimlerini yerleştirmektedir. Mevcut merkezi iklimlendirme sistemleri bu gelişime paralel olacak şekilde yeni teknolojilere ve gelişmelere kendini adapte etmektedir. Değişken soğutucu akışkan debili sistemler (VRF veya VRV), merkezi iklimlendirme sistemlerine alternatif olarak geliştirilmiş bir sistemdir. Bu çalışmada, son yıllarda kullanımı yaygınlaşmaya başlayan VRF sistemleri ele alınmış ayrıca tüm sistemin ve sistemde bulunan önemli bileşenlerin performansı ekserji analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Performans değerlendirilmesinde, ekserji verimlilikleri, özgül ekserji indeksleri (akımı), ekserjetik iyileştirme potansiyeli gibi bazı termodinamik parametreler kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonunda, ele alınan sistemde en fazla tersinmezliğin ve iyileştirme potansiyeli akımının kondenser olduğu belirlenmiştir. Farklı şartlarda yapılan deneylerde sistemin soğutma performans etkinlik katsayısının 3.3-3.7 arasında, ekserji veriminin ise %82-89 arasında değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Just as the new technologic developments are taking the place the earlier systems in every aspect of daily life, in air conditioning field also the new systems are replacing the conventional and obsolete ones. Current central air conditioning systems are improving and adapting in a parallel manner towards new developments and technologies. Variable refrigerant flow systems (VRF or VRV) an alternative to the conventional central air conditioning systems. In this study VRF systems and its components has been studied by using exergy analysis method. In performance evaluation, thermodynamic parameters such as exergy efficiency, exergy indexes, exergetic improvement potential have been used. During performance evaluation, thermodynamic parameters such as exergy efficiencies, specific exergy currency indexes, exergetic enhancement potential have been used. At the end of the study, it was established that condenser has most irreversibilities and enhancement potential values. The experiments that have been conducted under different contiditions have resulted with a spectrum of 3,3 and 3,7 of coefficient of performance, and the exergy efficiency rate has been established in between 82-89%.