Sinop ili kentsel katı atık toplama ve taşıma optimizasyonu
Optimization of municipal solid waste collection and transportation route in Si̇nop
  1. Tez No: 374114
  2. Yazar: CEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN GAMZE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hızlı nüfus artışı, teknolojik gelişmeler ve yaşam standartlarının yükselmesine paralel olarak katı atık miktarı gün geçtikçe artmaktadır. Kentsel otoritelerin bilgi ve teknoloji açısından eksiklikleri, katı atık yönetiminin ciddi bir sorun oluşturmasına neden olmaktadır. Belediyeler katı atıkların toplanması, taşınması ve bertarafı için çok miktarda harcama yapmaktadırlar. Bu harcamalarının önemli bir kısmını (%85) katı atıkların toplama ve taşıma hizmetleri oluşturmaktadır. Bununla birlikte, sadece katı atıkların toplanması ve şehrin farklı noktalarından bertaraf alanlarına taşınması, problemin çevresel ve ekonomik olarak sürdürülebilir bir şekilde çözümünde yeterli değildir. Katı atıkların toplanması ve taşınması konusunda birçok model geliştirilmiştir. Bu modeller, katı atıkların bertaraf alanına taşınmasında minimum maliyetle etkin toplama ve taşıma işleminin yapılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Sinop il merkezinde kentsel katı atıkların toplama ve taşıma optimizasyonunun araştırılmasıdır. Çalışmada son yıllarda geliştirilen“En Küçük Kapsayan Ağaç”yönteminin katı atıkların toplama-taşıma problemine uyarlanması gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, Sinop il merkezi katı atıklarının toplanması ve taşınması üzerine yapılan bu optimizasyon çalışmasının mevcut uygulama ile kıyaslandığında önemli maliyet azalması sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increasing population levels, rapid economic growth and higher community living standards have greatly accelerated the generation rate of municipal waste. Due to a lack of serious efforts by city authorities, urban waste management has become a tenacious problem. The local urban bodies spend a lot of money on solid waste collection, transport and disposal. A substantial amount of the total expenditure (85%) is spent on collection and transportation. However just collecting and transporting the waste from different parts of city does not solve the problem, it requires disposing the waste in environmentally safe and economically sustainable manner. A number of optimization models have been developed to adress collecting and transporting solid waste. These models propose the minimum cost/distance efficient collection paths for transporting the solid wastes to the disposal area. The aim of the study is to investigate the optimization of vehicle routes and schedules for collecting municipal solid waste in Sinop city center. The solutions are generated by a recently developed guided minimal spanning tree method that is adapted to solve real-life waste collection problems. As a result, a case study on the waste collection in Sinop city center demonstrates that significant cost reductions can be obtained compared with the current practice.