Sığırlarda in vitro embriyo üretiminde olgunlaştırma sıcaklığı ve antioksidan kullanımı
Maturation temperature and the use of antioxidant in in vitro embryo production in cattle
- Tez No: 374133
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, sığır oositlerinin in vitro olgunlaştırma (IVM)'sında uygulanan 36,5 °C ve 38,5 °C inkübasyon sıcaklıklarının ve in vitro embriyo kültürü (IVC)'ne antioksidan ilavesinin, oosit olgunlaşması, embriyonik gelişim, blastosistlerin kalitesi, çapı ve hücre sayıları üzerine olabilecek etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Sığır ovaryumlarından elde edilen oositler iyi ve orta kalite olarak sınıflandırılıp %10 FCS eklenmiş bikarbonat tamponlu TCM–199'da 36,5 veya 38,5°C'de ve % 5 CO2 içeren nemlendirilmiş ortamda 22 saat IVM'ye alınmışlardır. Sonrasında oositlerin kumulus genişlemeleri, 1. kutup cisimciği ve nükleer boyama ile nükleer olgunlaşmaları (metafaz II; MII) belirlenmiştir. İn vitro fertilizasyon (IVF) sonrasında muhtemel zigotlar antioksidan içeren (1mM GSH ve 1500 IU SOD karışımı) ve içermeyen SOFaa İVC medyumlarına rasgele aktarılmış ve 38,5°C'de, % 5 CO2 içeren nemlendirilmiş ortamda 8 gün boyunca kültür edilmişlerdir. Embriyonik gelişim kültürün 3, 5, 7 ve 8. günlerinde gözlemlenmiştir. IVM'de uygulanan inkübasyon sıcaklıkları arasında sığır oositlerinin olgunlaşma parametreleri bakımından bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of 36.5 °C and 38.5 °C incubation temperatures in in-vitro maturation (IVM) and use of antioxidants in in-vitro embryo culture (IVC) on in vitro maturation, embryo development, diameters and cell numbers of blastocysts. Oocytes obtained from bovine ovaries were classified as good and moderate quality and were subjected to IVM in bicarbonate-buffered TCM–199 supplemented with 10% FCS for 22 hours with a humidified 5% CO2 in air at either 36.5 or 38.5 °C. Cumulus expansion, the first polar body and nuclear maturation (at metaphase II) determined by nuclear staining of oocytes were determined at the end of in vitro maturation period. After in vitro fertilization (IVF), presumptive zygotes were allocated randomly into SOFaa IVC medium with or without antioxidant (a mixture of 1mM GSH and 1500 IU SOD) and were cultured in a humidified atmosphere of 5% CO2 in air at 38.5°C for 8 days. Embryo developments were evaluated on days 3, 5, 7 and 8 of culture. There were no significant differences between incubation temperatures in IVM in terms of maturation parameters.