Sığırlarda in vitro kültür medyumuna ilave edilen catalpolün embriyo gelişimi üzerine etkisi
The effect of catalpol supplementation during in vitro culture medium on bovine embryo development
  1. Tez No: 919339
  2. Yazar: AYŞE SAPCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SATILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sığırlarda in vitro embriyo üretimi giderek yaygınlaşan biyoteknolojik bir yöntemdir. Bu yöntemin başarısını etkileyen birçok faktör bulunması nedeniyle embriyo gelişimi ve kalitesini artırmak amacıyla yeni araştırmalar yapılmaktadır. Sunulan bu çalışmanın amacı, sığırlarda in vitro embriyo üretimi sırasında kültür medyumuna farklı dozlarda ilave edilen catalpolün embriyo gelişimine etkisinin araştırılmasıdır. Sunulan tez çalışmasında; Holstein ırkı sığırlara ait ovaryumlardan elde edilen oositler kullanıldı. Elde edilen kumulus oosit kompleksleri değerlendirilerek maturasyon medyumuna aktarıldı. Maturasyon medyumuna aktarılan oositler, 38,5°C ve %5,5 CO2 21-24 saat inkübasyona bırakıldı. Maturasyon sonrası oositlerin kumulus ekspansiyon dereceleri (Grade-I, Grade-II ve Grade-III) olarak belirlendi. Daha sonra oositler fertilizasyon için hazırlanan sperma ile in vitro fertilizasyon medyumuna aktarıldı ve 38,5°C ve %5,5 CO2'li ortamda 22 saat inkübasyona bırakıldı. İn vitro kültür aşamasından önce muhtemel zigotlar dört gruba ayrıldı. Birinci gruba (Cat-5 grubu, n=180) in vitro kültüre alınmadan önce 5 µmol/L catalpol, ikinci gruba (Cat-25 grubu, n=193) 25 µmol/L catalpol ve üçüncü gruba (Cat-50 grubu, n=173) 50 µmol/L catalpol ilave edildi. Dördüncü grubun (Kontrol, n=183) kültür medyumuna ise herhangi bir ilave yapılmadı. Kültür sonrası elde edilen embriyolar IETS kriterlerine göre değerlendirildi. İn vitro kültür sonrası embriyoların gelişim dönemleri belirlendikten sonra sadece blastosist aşamasındaki embriyolar diferansiyel boyama yöntemi ile boyanarak hücre sayıları belirlendi. Hücre ölümlerinin ve apoptotik indeksin belirlenmesi amacıyla da TUNEL yöntemiyle boyandı. Ayrıca embriyolarda ROS ve GSH düzeyleri floresan boyama tekniği ile tespit edildi. Grupların blastosist oranları değerlendirildiğinde sırasıyla %34,83, %29,63, %22,29 ve %27,17 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, oocytes obtained from ovaries of Holstein cattle were used. The obtained kumulus oocyte complexes were evaluated and transferred to maturation medium. Oocytes transferred to maturation medium were incubated at 38.5°C and 5.5% CO2 for 21-24 hours. After maturation, the oocytes were determined for the degree of cumulus expansion (Grade-I, Grade-II and Grade-III). The oocytes were then transferred to in vitro fertilization medium with semen prepared for fertilization and incubated for 22 hours at 38.5°C and 5.5% CO2. Before the in vitro culture stage, the possible zygotes were divided into four groups. The first group (Cat-5 group, n=180) received 5 µmol/L catalpol, the second group (Cat-25 group, n=193) received 25 µmol/L catalpol and the third group (Cat-50 group, n=173) received 50 µmol/L catalpol before in vitro culture. No supplementation was made to the culture medium of the fourth group (Control, n=183). Embryos obtained after culture were evaluated according to IETS criteria. After determining the developmental stages of the embryos after in vitro culture, only the embryos in the blastocyst stage were stained with differential staining method and cell numbers were determined. TUNEL method was used to determine cell death and apoptotic index. In addition, ROS and GSH levels in embryos were determined by fluorescent staining technique. The blastocyst rates of the groups were 34.83%, 29.63%, 22.29% and 27.17%, respectively.