4,4´metilendianilin molekülünün geometrik yapısı ve titreşim frekanslarının teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Theoreti̇cal investi̇gati̇ons on the molecular geometri̇c structure and vi̇brati̇onal spectral analysi̇s of 4,4´ methylenedi̇ani̇li̇ne
- Tez No: 374147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK RACİ SERTBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada 4,4ʹMetilendianiline molekülünün FT-IR ve FT-Raman spektrumu kaydedildi. Molekülün yapısı ve spektrum analizi DFT hesaplamaları kullanılarak yapıldı. Bu hesaplamalar B3LYP yöntemi cc-pVDZ,cc-pVTZ ve cc-pVQZ baz setleri ile yapılmıştır. Deneysel olarak seçilen bantların toplam enerji dağılımı (TED) teorik olarak hesaplanarak karakterize edildi. DFT modeli kullanılarak MDA molekülünün şekil, boyut ve elektrostatik potansiyel değerleri ile izoelektron yoğunluk yüzeyinin üç boyutlu bir potansiyel haritası(MESP) çizildi. Ayrıca molekülün diğer moleküllerle etkileşimini inceleyen, kuantum kimyası için önemli bir parametre olan molekülün en yüksek dolu moleküler orbital (HOMO), en düşük boş moleküler orbital (LUMO) hesaplamaları da yapıldı.
Özet (Çeviri)
The FT-IR and FT-Raman spectra of 4,4' methylenedianiline molecule was recorded and analyzed. The tautomeric, structural and spectroscopic analysis of the molecule was made by using density functional harmonic calculations. For the molecule, only one tautomeric form was found most stable structure by using B3LYP level with the cc-pVDZ,cc-pVTZ and cc-pVQZ as basis set. Selected experimental bands were assigned and characterized based on the scaled theoretical wave numbers by their total energy distribution (TED). DFT using the MDA molecule electron potential surfaces of the model molecule shapes, sizes, and electrostatic potential values with a three-dimensional map of the surface of the izoelektron molecule density were drawn to the potential (MESP). A molecule to interact with other molecules is an important parameter of quantum chemistry for viewing molecules with the highest occupied molecular orbital (HOMO),molecular orbital (LUMO) of the lowest unoccupied calculations were made.