Schrödinger operatörüne karşılık gelen Marcinkiewicz integral operatörünün Morrey uzaylarında sınırlılığı
Boundedness of Marcinkiewicz integral operators associated with Schrödinger operators on Morrey spaces
  1. Tez No: 374146
  2. Yazar: OKAN KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Schrödinger operatörüne karşılık gelen Marcinkiewicz integral operatörünün Morrey uzaylarındaki sınırlılıkları incelenmiş ve birçok yeni sonuçlar elde edilmiştir. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümü olan“Giriş”bölümünde, literatürde bu konu ile ilgili araştırmaları olan birçok matematikçi hakkında bilgi verilmiş ve bu çalışmanın amacından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, çalışmamız ile ilgili olan temel kavramlar, uzaylar ve operatörler hakkında genel bilgilere ve bazı temel tanımlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Schrödinger operatörüne karşılık gelen Marcinkiewicz integral operatörünün ve komütatörünün genelleştirilmiş Morrey uzaylarındaki sınırlılığı gösterilmiştir. Dördüncü bölümde Schrödinger operatörüne karşılık gelen kaba çekirdekli Marcinkiewicz integral operatörünün ve komütatörünün vanishing genelleştirilmiş Morrey uzaylarındaki sınırlılığı gösterilmiştir. Çalışmamızın sonuncu bölümü olan beşinci bölümde, Schrödinger operatörüne karşılık gelen kaba çekirdekli Marcinkiewicz integral operatörünün ve komütatörünün Guliyev tarafından tanımlanan genelleştirilmiş ağırlıklı Morrey uzaylarındaki sınırlılığı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the boundedness of Marcinkiewicz integral operators associated with Schrödinger operators on Morrey spaces are investigated and many new results are obtained. This study is arranged in five chapters, in“The Introduction”chapter which is first part, informations are given about many mathematicians studying in this field in the literature and also about purpose of this study. In the second chapter, some basic definitions and general informations about basic concepts, spaces and operators related to this study are given. In the third chapter, the boundedness of Marcinkiewicz integral operators associated with Schrödinger operators its commutators on generalized Morrey spaces is proved. In the fourth chapter, the boundedness of Marcinkiewicz integral operators with rough kernel associated with Schrödinger operators and its commutators on vanishing generalized Morrey spaces is proved. In the fifth chapter which is last part of this study, the boundedness of Marcinkiewicz integral operators with rough kernel associated with Schrödinger operators and its commutators on generalized weighted Morrey spaces introduced by Guliyev is proved.