Tırnak hastalıklarının klinik ve etyolojisi
- Tez No: 37415
- Danışmanlar: DR. OSMAN GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
- 73 - ÖZET Bu çalışmada 600 dermatoloji hastasının el ve ayak tırnakları incelendi. 297 (% 49.5) hastada, bir veya birden fazla- onikopati tesbit edildi. Tırnağında deformite bulunan hastaların sadece 38 ' i (% 12.8), yalnız tırnak yakınmasıyla başvurdu. Bu hastaların % 87.2'sinin tırnağındaki deformite- den yakınmaması ve hatta bazılarının bu durumun farkında bile olmaması dikkat çekiciydi. Bu sonuçlarla, tırnak hastalıkla rının ülkemizde oldukça yaygın olmasına rağmen, çoğu kişinin sosyokültürel sebeplerle bunu bir yakınma nedeni olarak gör- -mediği düşünülebilir. Saptanan onikopatiler incelendiğinde, ilk planda trav maya bağlı tırnak bozukluklarının (% 37.5) yer aldığı belir lendi. Bunu % 27.8 ile diğer tırnak bozuklukları, % 17.9 ile tırnağın infeksiyon hastalıkları, % 11.1 ile deri hastalık ları ile birlikteki tırnak bozuklukları izliyordu. Dermatolo- jik hastalığı ile beraber onikopatisi olan kişilerin, daha çok cilt lezyonlarını önemsediği görüldü. Araştırabildiğimiz dış literatürde, konusu tüm tırnak hastalıklarının klinik ve etyolojik yönden değerlendirimi olan bir yayına rastlamadığımızdan, bulgularımızı yabancı ül kelerdeki çalışma sonuçlarıyla kıyaslama olanağımız olmadı. Sonuçlarımızı, ülkemizde bu konuda yayınlanan bazı çalışma larla kıyasladık.
Özet (Çeviri)
- 74 - SUMMARY In this study, the finger and toe nails of 600 patients with dermatological problems were examined. We established one or more nail disorders in 297 (% 49.5) patients. Merely, 38 (% 12.8) of the patients with nail deformities applied to our out-patients department, with only nail complaints. It was interesting that % 87.2 of these patients did not complain about their nail disorders and some of these were not even aware of the condition. With these results, it may be thought that; although nail disorders are rather prevalent in our country, because of the social and cultural reasons, most of the people don't complain about these. When the established nail disorders were examined, it was determined that nail deformities due to trauma (% 37.5) were in the first place. Following this result, there were other nail disorders (% 27.8), infectious nail disorders (% 17.9), the deformities of nails with dermatological diseases {% 11.1). It was seen that the people who had nail disorders and dermatological diseases, gave more importance to their skin problems. In the foreign literature that we could research, we did not coincide to any former study evaluating all of the nail diseases clinically and aetiologically, so we didn't have the possibility of comparing our results with the results of the studies in foreign countries. We compared our conclusions with some of the studies about this subject, in our country.