Longitudinal melanonişili hastalarda, epidemiyolojik, klinik ve histopatolojik özelliklerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of epidemiological, clinical, and histopathological features in patients with longitudinal melanonychia
- Tez No: 950448
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada longitudinal melanonişili hastalarda, epidemiyolojik, klinik ve histopatolojik özelliklerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma klinik tabanlı, retrospektif, gözlemsel ve tek merkezlidir. Ocak 2022-Şubat 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği'ne başvuran, kliniği longitudinal melanonişi (LM) olarak değerlendirilen, pigmentasyonun etiyolojisini belirlemek için klinik, onikoskopik özellikleri incelenen, gerek görülmesi halinde yazılı onam alınıp histopatolojik incelemesi yapılmış olan hastaların tümü çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, ek hastalıkları, kullandığı ilaçlar; lezyonun süresi, kaç tırnakta olduğu, el veya ayak lokalizasyonu, hangi parmakta olduğu; travma öyküsünün olup olmadığı, tırnak plak değişikliğinin (distrofi) eşlik edip etmediği, onikoskopik özellikler, biyopsi yapılmış olan hastalarda intraoperatif dermoskopik görünüm, histopatolojik özellikler kaydedilmiş ve lezyonların etiyolojisi değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 26 ve MS-Excel 2024 programlarıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the epidemiological, clinical, and histopathological characteristics of patients with longitudinal melanonychia. Materials and Methods: This was a clinic-based, retrospective, observational, single-center study. All patients who presented to the Dermatology Clinic of the University of Health Sciences Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between January 2022 and February 2024, who were clinically assessed as having longitudinal melanonychia (LM), whose clinical and onychoscopic features were examined to determine the etiology of pigmentation, and who underwent histopathological examination after providing written informed consent when deemed necessary, were included in the study. Data recorded included the patients' age, sex, comorbidities, medications; duration of the lesion, number of affected nails, hand or foot involvement, specific digit affected; history of trauma, presence of nail plate changes (dystrophy), onychoscopic features, intraoperative dermoscopic appearance in patients who underwent biopsy, histopathological features, and the etiology of the lesions. Statistical analyses were carried out with IBM SPSS Statistics 26 and MS-Excel 2024. A p-value of