Ticari karayolu taşıtlarında kullanılan yavaşlatıcı (retarder) frenlerin aracın tahrik sistemine etkisinin araç dinamiği ve malzeme mukavemeti açısından incelenmesi
Dynamic analyses of driveline for secondary braking effect with retarder
  1. Tez No: 374154
  2. Yazar: ZAFER GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET SEFA KURALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada yavaşlatıcının (retarder) taşıt tahrik sistemi üzerine olan dinamik etkileri incelenmiştir. Taşıt aktarma organlarının (kavrama, tahrik mili, yavaşlatıcı, diferansiyel ve aks mili ) bir matematiksel modeli kurularak, oluşturulan hareket denklemleriyle yavaşlatıcı etkisi teorik olarak hesaplanmış ve bu sonuçlar test çalışmaları karşılaştırılmıştır. Hareket denklemlerinin sayısal integrasyonuna bağlı olarak elde edilen teorik sonuçların tahrik sistemindeki etkilerini incelemek üzere, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak aks dişlileri, diferansiyel dişli taşıyıcı ve aks millerinin malzeme mukavemeti ve işletme ömrü açısından incelemesi gerçekleştirilmiştir. Temassız gerilme ölçüm sistemi kullanılarak elde edilen ölçüm verileri ile teorik sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca yavaşlatıcının taşıt yönlenme davranışına olan etkileri test yöntemiyle tespit edilmiştir. Hareket denklemlerinin çözümü için MATLAB Simulink tabanlı program ve alt programlar oluşturulmuştur. Tahrik sistemi bileşenlerinin katı modellemesi Catia V5 R19, sonlu elemanlar analizleri için ANSYS V12.1 ticari programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic effects of secondary braking (retarder) was studied on a commercial vehicle driveline system. A mathematical model was established for vehicle driveline (clutch, drive shaft, retarder, differential and axle shaft) with the aid of generated equations of motion. The effect of retarder was theoretically calculated and results were compared with test studies. Differential revacycle gears, carrier and axle shafts studies were performed depending on the theoretical results obtained from the equations of motion for driveline with numerical integration results. Also on the driveline system, fatigue calculations are performed with finite element method to examine in terms of material strength and service life. Torque measurement data was obtained by strain measurement method with telemetry system from propeller shaft and compared with the theoretical results. In addition, turnnig characteristics of a commercial vehicle was evaluated with constant radius test method. MATLAB Simulink-based program and sub-programs were created for the solution of the equations of motion. Catia V5 R19 commercial software was used for solid modeling of vehicle driveline components and finite element analysis was evaluated for some driveline components with ANSYS V12.1. commercial software.