Numerical approximation of plucked string vibration for musical instrument synthesis
Müzik aleti sentezi için parmakla çalınan tel salınımının nümerik yaklaşımı
- Tez No: 374153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ALPKOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, telin üç boyutlu hareketini incelemektedir. Tel hareketinin matematiksel olarak modellenmesi için değişik yöntemler sunulmuş, ve bunlar bilgisayar grafikleri yardımıyla tel hareketinin üç boyutlu görselleştirilmesi için kullanılmıştır. Bir sonogram ve yüksek hızlı kamera içeren fiziksel deneyler yapılmış ve sonuçlar tel hareketini modelleyen çok kullanılan ses sentez yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Farklı polarizasyonların etkileşimini içeren bir model simülasyon için kullanılmış ve simülasyon sonuçları yüksek hızlı kamerayla çekilen tel hareketiyle karşılaştırılmıştır. Simülasyon sonuçlarının fiziksel deneylerle uygunlaştırılması sonucu simülasyon parametreleri için gerçekçi değerler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the motion of the string in 3D. Several methods for mathematical modeling of string motion are presented, and these are used to visually simulate string motion in 3D with the help of computer graphics. Physical experimentations involving a sonogram and a high-speed camera are conducted, and the results are compared with popular sound synthesis methods that model string motion. A model that takes into account the coupling of different polarizations is used for a simulation and the simulation results are compared to the string motion captured by a high-speed camera. Reasonable values are found for the simulation parameters by adjusting the simulation results with the physical experiments.