Antineoplastik aktifliğe sahip elliptisin ve türevlerinin sentezi için yeni yolların araştırılması
Investigation of new approaches for the synthesis of the antineoplastic ellipticine and derivatives
- Tez No: 374155
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Alkaloitler, heterosiklik yapıda azot atomu içeren önemli biyolojik aktifliklere sahip bileşiklerdir. Alkaloitlerin biyolojik aktifliklerinin keşfedilmesinden sonra çok sayıda alkaloit bitkiden izole edilmiş ve karakterizasyonu yapılmıştır. Alkaloitlerin bitkilerden izolasyonu oldukça düşük verimlerde gerçekleştiği için önemli biyolojik aktifliğe sahip bu kompleks yapıların sentezi organik kimyacıların ilgi alanı olmuştur. Elliptisin ve Olivasin alkaloitleri antitümör aktiviteye sahip önemli prido[4,3-b]karbazol yapısına sahip bileşiklerdir. Elliptisin ve türevlerinin çeşitli kanser hastalıklarına karşı oldukça etkili olması ve toksik yan etkilerinin az olması, bu bileşiklerin sentezi birçok kimyacının ilgisini çekmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda birçok sentez stratejisi geliştirilmiş, elliptisin ve türevleri sentezlenmiştir. Aynı zamanda bu bileşiklerin bazı türevlerinin önemli antineoplastik etki gösterdikleri saptanmıştır. Bu çalışmada, heksahidro-1H-prido[4,3-b]karbazol-5(6H)-on iskeleti için yeni bir sentetik yol tanımlanmıştır. Son basamakta nükleofilik sübstitüsyon reaksiyonu ile tetrasiklik yapının sentezi başarılmıştır. Ayrıca, bir çok yeni tetrahidrokarbazol türevinin de sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, proton NMR, karbon 13 NMR, element analiz ve MS spektroskopik teknikleri ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alkaloids, which have important biological activities, include nitrogen atoms in their heterocyclic structure. Many of alkaloids are isolated and characterized from plants after their biological activities illuminated. Their isolation yield is lower than synthesis of them so chemists interested in laboratory studies. Ellipticine and Olivacine alkaloids, which have antitumor activity, are important alkaloids in pyrido[4,3-b]carbazole structure. Ellipticine and derivatives are very effective against cancer diseases. Their toxic effects are less than the other alkaloids, so the chemists interested in with them. Ellipticine and derivatives were synthesized after many studies. Also some derivatives of these compounds have antineoplastic properties. In this study, a new synthetic route for the synthesis of hexahydro-1H-pyrido[4,3-b]carbazol-5(6H)-one skeleton was described. Construction of the tetracyclic structure was achieved by nucleopilic substitution reaction in the last step. Also many new tetrahydrocarbazole derivatives were synthesized. Synthesized compounds were purified by using chromatographic methods and their structures were identified by using FT-IR, proton NMR, carbon 13 NMR, MS spectroscopy.