Forecasting nonlinear time series using partial least squares method
Doğrusal olmayan zaman serilerinin kısmi en küçük kareler yöntemi ile tahminlenmesi
  1. Tez No: 374163
  2. Yazar: MEFHARET ERTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN FİRUZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin amacı (a) kısmi en küçük kareler (KEKK) ve çok değişkenli gömme yöntemlerini kullanarak yeni bir doğrusal olmayan tahminleme adaptasyonu geliştirmek; (b) parametre veya tahminleme yöntemi değişikliklerine (yerel veya global) bağlı olarak tahminleme hatalarını değerlendirerek tahmin yeteğini iyileştirmek; (c) bu yeni yöntem ve sıcaklık, nem ve yağış gibi meteorolojik değişkenlerden yararlanarak İstanbul'un aylık ortalama sıcaklığını tahminlemektir. Doğrusal olmayan zaman serisi ve değişken seçimi yöntemleri kullanılarak kaotik analizi temel alan yeni bir KEKK tahminleme yöntemi geliştirilir. Türkiye'nin mega şehri olan İstanbul'un 54 otomatik meteoroloji gözlem istasyonundan elde edilen yaklaşık 100 yıllık meteorolojik veri şehrin meteorolojik davranışı hakkında yorum yapmak için analiz edilmiştir. Ayrıca, önerilen yöntem insan beyni gibi çalışan nöronlar sayesinde girdilerle çıktılar arasındaki ilişkiyi doğrusal olmayan şekilde modelleyen yapay sinir ağları (YSA) ile karşılaştırılır. Bu tezde, doğrusal olmayan zaman serisinin tahminlenmesi için sıradan en küçük kareler (EKK), KEKK ve YSA yöntemleri kullanılır. Temel bulgular önerilen KEKK yönteminin en iyi performans değerlerine sahip olması ve İstanbul'un meteorolojik verisinin kaotik yapısıdır.
Özet (Çeviri)
The goals of this thesis are (a) to develop a new nonlinear forecasting adaptation by combining partial least square (PLS) method and multivariate embedding; (b) to improve the forecast ability by evaluating the forecasting errors depending upon the parameter and forecasting method (local or global) changes; (c) to forecast İstanbul monthly mean temperature by benefitting from this new method and meteorological variables like temperature, humidity and rainfall. A new PLS forecasting technique based on chaotic analysis is developed by using nonlinear time series and variable selection methods. Approximately 100 years of meteorological data obtained from 54 automatic meteorology observation stations of İstanbul that is the mega city of Turkey are analyzed to infer about the meteorological behaviour of the city. The proposed model is also compared with artificial neural networks (ANN) which model nonlinearly the relation between inputs and outputs by working neurons like human brain. Ordinary least square (OLS), PLS and ANN methods are used for nonlinear time series forecasting in this thesis. Major findings are best performance values of the proposed PLS model and the chaotic nature of the meteorological data of İstanbul.