Applications of Lie's theory to the solution of differential equations
Lie Teorinin diferansiyel denklemlerin çözümlerine uygulanması
  1. Tez No: 374164
  2. Yazar: BAHADIR UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ONARGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklem, Newell-Whitehead denkleminin, değişmez (benzerlik) çözümlerinin elde edilmesi ile ilgilidir. Aşırı büyük yada sınırsız uzay bölgelerindeki sistemlerde düşünülen modüle edilmiş çözümün (roll-solution) zarfını tanımlayan doğrusal olmayan Newell-Whitehead denkleminin simetri analizi ve temel benzerlik indirgemeleri elde edilmiştir. Klasik simetri gruplarındaki katsayıların kabul edilebilir formları ve sonsuz küçükler elde edilmiştir. Lie cebiri, birisi ölçekleme (scaling) ve diğerleri öteleme (translation) olan dört parametreli Lie grup dönüşümlerinden oluşmaktadır. Newell-Whitehead denkleminin optimal altcebiri ile belirtilen indirgenmiş adi diferansiyel denklemler grup sınıflandırmaların invaryant form ve direkt yöntemleriyle elde edilmiştir. Bazı tam ve nümerik (grafik) çözümler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is related with Lie's Group Analysis for constructing invariant (similarity) solutions of a nonlinear partial differential equation, Newell-Whitehead Equation (NWE). The Lie symmetry analysis and the basic similarity reductions are performed for nonlinear Newell-Whitehead equation which describes the envelope of modulated roll-solution in systems with too large extended or unbounded space directions. We derive the infinitesimals and the admissible forms of the coefficients that admit the classical symmetry group. The Lie algebra consists of four parameter Lie group of transformations, one being the scaling and the others being translations. The invariant form and direct substitution methods of group classification are employed to obtain reduced ordinary differential equations from the optimal system of sub algebras of Newell-Whitehead equation. And some exact and numerical (graphical) solutions are obtained.