Orta sıcaklıktaki asfalt karışımlarının performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of warm-mix asphalt
- Tez No: 374166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ŞENGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüzde artan karayolu ağı ile birlikte artan asfalt üretiminin doğaya verdiği zararlar, araştırmacıları çevreye duyarlı, daha düşük üretim maliyetli ve özellikleri bakımından en az bitümlü sıcak karışımlar (BSK) kadar iyi sonuçlar veren asfalt karışımları üretmeye yöneltmiştir. 1997'de Avustralya'da gündeme getirilen bu konu, 2000 yılında ılık karışım asfaltların (IKA) üretimine öncülük etmiştir. Ilık karışım asfalt üretiminde organik, kimyasal ve köpüklendirme sağlayan çeşitli katkılar bitümün viskozitesini düşürerek düşük sıcaklıklarda bile karışıma giren agregaların tamamen bitüm filmi ile kaplanmasını sağlamaktadır. Karışımın düşük sıcaklıklarda yapılması nedeniyle, enerji tüketiminde ve doğaya salınan zararlı gazlar ile ince partikül miktarında azalma olmakta, karıştırma, nakliye, serme ve sıkıştırma işlemleri sırasında işçiler daha az zarar görmektedir. Tez kapsamında, farklı karışım oranlarında IKA katkılar ve doğal zeolit ile hazırlanan bitümler üzerinde geleneksel bitüm deneyleri ile dinamik kayma reometresi deneyleri uygulamıştır. Farklı katkılar içeren bitümlerle üretilen IKA'ların performanslarını değerlendirmek için hazırlanan numuneler üzerinde stabilite, yorulma, indirekt çekme gerilmesi ve neme karşı duyarlılık deneyleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, IKA'ların BSK'lara göre etkinlikleri belirlenip karşılaştırmalı performans analizleri yapıldıktan sonra, sıcak karışımlara göre IKA üretiminden elde edilecek ekonomik ve çevresel faydalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the production of asphalt has increased with the increase of demands for highway network. However, due to adverse effect of asphalt production on the nature, researchers have tried to explore new kinds of bituminous mixtures that are environmental friendly, cost effective and having at least the same performance of conventional hot mix asphalt (HMA) in terms of properties. This issue has been raised in Australia in 1997 and the studies have then been started in 2000. In the production of warm mix asphalt (WMA), the viscosity of bitumen is reduced by using various organic, chemical additives and foamed techniques leading to cover aggregates completely with bitumen film. The production of the asphalt mixtures at low temperature provides the reduction of energy consumption and greenhouse gas emissions as well as fine particles suspended in the air. By this way, during mixing, hauling, laying and compaction operations occupational health and safety issues could be improved. Within the scope of thesis, conventional bitumen tests and dynamic shear modulus test have been applied on the bitumen samples prepared with WMA additives. After the determination of the properties of the bitumen samples, mechanical and performance tests such as stability, fatigue, indirect tensile strength, stiffness modulus and moisture susceptibility tests have been performed on the samples. As a result, the effects of WMA additives and natural zeolite have been tried to be determined by comparing the result with control samples as well as with samples involving WMA additives. In addition, economical and environmental benefits of the WMA production have also been evaluated by comparing with HMA process.