Trace elements in environmental compartments at aliaga region: Contribution of industrial sources
Aliağa bölgesindeki çevresel alanlarda iz elementler: Endüstriyel kaynakların katkısı
  1. Tez No: 374172
  2. Yazar: MELİK KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Aliağa bölgesindeki element konsantrasyonlarının mevsimsel ve mekânsal değişimlerinin ve olası kaynaklarının belirlenmesi amacıyla çevresel ortamlardan (hava, toprak, deniz, yüzeysel ve yeraltı suları) örnekler toplanmıştır. Temmuz 2009 ve Nisan 2010 döneminde, 6 noktadan 456 PM10 örneği, 1 noktadan 88 PM2.5 örneği, 10 noktadan 40 çöken toz örneği, 22 noktadan 44 deniz suyu örneği, 21 noktadan 42 sediment örneği, 40 noktadan 40 toprak örneği, 42 noktadan 84 yüzeysel ve yeraltı suyu örneği ve kontrolsüz alansal kaynaklardan (kaplamalı ve kaplamasız yollar, cüruf ve kömür yığınları ve demir-çelik tesisi filtre tozu yığınları) 29 toz örneği toplanmıştır. Örnekleme kampanyaları, PM10, PM2.5 ve çöken toz için 4 dönemde (yaz, sonbahar, kış, ilkbahar); deniz suyu, sediment, yüzeysel ve yeraltı suyu için 2 dönemde ve toprak için 1 dönemde gerçekleştirilmiştir. Element analizleri Endüktif Eşleşmiş Plazma-Kütle Spektrometresi (ICP-MS) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Olası kaynakları tanımlamak için, PM10 örneklerinde EPA PMF (V5.0) (Pozitif Matris Faktörizasyonu) kullanılırken, Temel Bileşen Analizi (TBA) diğer alanlardan elde edilen verilere uygulanmıştır. Ayrıca, Zenginleşme Faktörü (ZF) ve Jeoakümülasyon İndeksi (JI) metotları farklı alanların kirlilik durumlarının belirlenmesi için kullanılmıştır. Bölgedeki kirletici kaynaklar demir çelik üretimi, yollardan ve çeşitli kaynaklardan yayınlanan tozlar, toprak, deniz tuzu, biyokütle ve odun yakılması, gemi söküm faaliyetleri, kömür ve fosil yakıt yakılması olarak tanımlandı. Çalışmanın sonuçları insan faaliyeti kökenli kaynakların bölgedeki tüm çevresel ortamları etkilediğini göstermiştir. Hurdadan demir çelik üretimi en önemli kirlilik kaynağı olarak saptanırken bunu kontrolsüz alansal kaynaklardan dolayı ortam ve yol tozu izlemiştir. Gemi söküm, rafineri ve petrokimya gibi tesislerin de bazı elementler için (Cu, V, Ni gibi) baskın kaynaklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Samples were collected to determine the seasonal and spatial variations of elemental concentrations and possible sources in environmental compartments (air, soil, sea, surface and groundwater) in Aliaga region, Turkey. Four hundred and fifty six PM10 samples from 6 sites, 88 PM2.5 samples from one site, 40 atmospheric bulk deposition samples from 10 sites, 44 surface seawater samples from 22 sites, 40 soil samples from 40 sites, 42 coastal sediment samples from 21 sites, 84 surface and groundwater samples from 42 sites, and 29 dust samples from fugitive sources, e.g., paved and unpaved roads, slag and coal piles, and filter dust of iron-steel plants were collected between June 2009 and April 2010. The sampling campaigns were conducted during four seasons (summer, fall, winter, and spring) for PM10, PM2.5 and bulk deposition; in two seasons for seawater, sediment, surface and groundwater; and in one season for soil. Analyses of trace elements were carried out using Inductively Coupled Plasma-Mass Spectrometry (ICP-MS). In order to identify the possible sources, PMF (V5.0) (Positive Matrix Factorization) was used in PM10 samples, and Principal Component Analysis (PCA) was applied to the data obtained from other compartments. In addition, the methods [Enrichment Factor (EF) and Index of Geoaccumulation (Igeo)] were used to determine the pollution status of different compartments. In the region, the pollutant sources were identified as iron-steel production, re-suspended and road dust, crustal, marine aerosol, biomass and wood combustion, salvage activities in ship breaking, coal combustion and residual oil combustion. Consequently, the results indicated that the anthropogenic sources influenced all of the environmental compartments in the area. The steel-iron production from scrap is the most significant source, followed by re-suspended and road dust because of the emissions from fugitive sources. Ship breaking, refinery and petrochemical complexes were also ascertained as the dominant sources for certain elements (i.e., Cu, V, Ni).