Çalışanların tükenmişlik düzeylerinin iş doyumu ve yaşam doyumu üzerine etkisi: Balıkçı sınıfı gemiadamları üzerine bir araştırma
The effects of burnout level on job and life satisfaction: An aplication on fishing vessel seafarers
- Tez No: 475773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ CEMAL TÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Balıkçılık gerek günümüzde gerekse de gelecekte ülke ekonomisine bir kaynak sağlayan önemli yatırımlar arasında sayılmaktadır. Balıkçılık ve su ürünleri kaynaklarını sürdürülebilir bir şekilde yönetme diğer bir ifade ile sağlıklı bir şekilde işletme için bu sektöre bütünsel bir bakış açısı ile bakılmalı ve balıkçıların yaşam koşullarını iyileştirmek için çalışmalar yapılmalıdır. Balıkçıların işsizlik, düşük ücretli maaş, tehlikeli çalışma koşulları, ruhsal denge bozuklukları, kötü hava koşulları, benlik saygısı yetersizliği, stresli iş ortamı gibi faktörler ele alındığında zor bir meslek olduğu açıktır. Çalışmanın asıl amacı, balıkçı sınıfı gemi adamlarının tükenmişlik, iş doyumu ve yaşam doyum düzeylerini tespit etmektir. Çalışmanın ikincil amacı ise tükenmişlik ve iş-yaşam doyumu arasındaki ilişkinin yönünü regresyon analizi ile belirlemektir. Bu amaçlar doğrultusunda, tanımlayıcı ve keşifsel nitelikli bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Uzmanlar ile yüz yüze görüşmeler yapılarak saha araştırmasında kullanılacak değişkenler tespit edilmiş ve bunlara bağlı hipotezler geliştirilmiştir. Bu değişkenler veri toplama aracı olarak uyarlanan anket formu ile İzmir bölgesindeki barınaklardan toplanarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi için t-testi ve ki-kare testi gibi çeşitli istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fishing is considered one of the important investments that provide a continuous source of country's economy both the present and future time. In order to sustain fisheries and aquatic resources in a sustainable manner, this sector should be looked at from a holistic point of view for healthy operation and work should be done to improve the living conditions of fishermen. It is obvious that fishing profession is so difficult due to such handicaps as unemployment, low income, dangerous job conditions, mental stress among fishermen, harsh weather conditions, threat to self esteem, psychological sense of mastery, self-reported stress levels. According to this study, the main purpose of the study is to determine the burnout, job satisfaction and life satisfaction levels of the fishing vessel seafarers. The secondary purpose of the study is to determine the relationship between burnout and job-life satisfaction through regression analysis. In accordance with this objective, a descriptive and exploratory research has been carried out. Face-to-face interviews were conducted to determine the variables to be used in the fieldwork via experts and hypotheses have been developed. These variables were collected and analyzed by using the adapted survey form from landing site in Izmir. The data were analyzed with various statistical methods such as t-test and chi-square test for analysis.