Multi objective meta-heuristic optimization to balance generalized assembly lines
Çok amaçlı meta-sezgisel optimizasyon yaklaşımı ile genelleştirilmiş montaj hattı dengeleme
- Tez No: 374173
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu doktora çalışmasının temel amacı, ergonomik risk faktörlerini dikkate alan yeni bir montaj hattı dengeleme ve işgücü atama problemi (MHDİAP) çeşidi olan ErgoMHDİAP'ni tanıtmaktır. Bu doktora çalışmasında ortaya konan ErgoMHDİAP, MHDİAP'nin işyerindeki ergonomik risk faktörlerini göz önünde bulunduran özel bir durumudur. Önerilen problem doğası gereği NP-zor ve çok amaçlı olduğundan dolayı, bu karmaşık problemi çözmek amacıyla kural tabanlı çözüm kurucu rassallaştırılmış arama algoritması sunulmuştur. Bu kapsamda, öncelikle, önerilen sezgiselin performansını test etmek amacıyla MHDİAP kıyaslama örnekleri seti önerilen yöntemle çözülmüştür. Deneysel çalışmalar ve sonuçlar algoritmanın tatmin edici performansa sahip olduğunu göstermiştir. Daha sonra, bu çözüm yöntemi kullanılarak ErgoMHDİAP çözülmüştür. ErgoMHDİAP çok amaçlı olduğu için öncelikli amaç programlama yaklaşımı geliştirilmiştir. ErgoMHDİAP yeni bir problem olduğundan test etmek için kıyaslama örnekleri seti yoktur. Bu nedenle, montaj hattının ergonomik koşularındaki iyileşmeyi anlayabilmek amacıyla, klasik MHDİAP ile ErgoMHDİAP'nin ergonomik koşulları kıyaslanmıştır. Son olarak, otomotiv sektörü için kablo ağı üreten bir işletmede endüstriyel bir uygulama yapılmıştır. Çalışma ortamının ergonomik risk değerlendirmesi yapılarak, montaj hattı yeniden dengelenmiştir. Sonuç olarak, işletmenin ergonomik anlamda kötü koşullarda çalıştığı belirlenmiş ve işyeri ergonomisini iyileştirmek amacıyla bazı aksiyonlar alınması gerektiği bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this PhD study is to introduce a novel assembly line worker assignment and balancing problem (ALWABP) that considers ergonomic risk factors, ErgoALWABP. ErgoALWABP which is proposed in this PhD study is a special case of ALWABP that takes into account ergonomic conditions of the workplace. Since the proposed problem is NP-hard and multi-objective in nature, a rule based constructive randomized search heuristic is proposed to deal with it. Within this perspective, first, the ALWABP benchmark data is solved by the proposed approach in order to test the performance of the heuristic. Computational experiments and computational results indicate that the proposed algorithm performs satisfactorily. Next, the proposed solution technique is used to solve the ErgoALWABP. Because the ErgoALWABP is multi-objective, a preemptive goal programming approach is introduced. Since ErgoALWABP is a novel problem, there is no set of benchmark instances for testing. Therefore, ergonomic conditions of the classic ALWABP is compared with ErgoALWABP in order to understand the improvement of ergonomic conditions of the assembly line. At last, an industrial application at a company, which produces harness for automotive industry, is presented. Ergonomic risk of the working environment is assessed, and the assembly line is rebalanced. As a result, it is stated that the company operates with ergonomically poor conditions and some actions must be taken to improve workplace ergonomics.