A genetic algorithm approach for a multi-product multi-period continuous review inventory model with deterministic and variable demand
Sabit ve değişken talepli çok ürünlü çok periyotlu sürekli gözden geçirmeli envanter modeli için genetik algoritma yaklaşımı
  1. Tez No: 374174
  2. Yazar: İLKAY SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA AYŞE TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada raf ömrü, bütçe, depo alanı kısıtları ve sipariş miktarına bağlı ekstra eklenmiş adet promosyonu altında optimum sipariş miktarı ve yeniden sipariş verme noktasını bulmak için çok ürünlü çok periyodlu (Q, r) envanter politikası geliştirilmiştir. Bu alanda detaylı literatür taraması yapılmış ve ilgili literature göre çok ürünlü (Q, r) envanter politikası için çok periyodlu olarak ve bahsedilen kısıtları dikkate alan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu tez çalışmasında, üründen ürüne değişen talep yapısı olan ve talebin deterministik ve değişken karakteristikler gösterdiği, binlerce bozulabilir ürün taşıyan Türkiye'deki bir ecza distribütörünün gerçek vaka problemi ele alınmaktadır ve bu şekilde faaliyet gösteren distribütorler için kolayca uygulanabilir bir (Q, r) modeli önerilmektedir. Öncelikle bu problem tamsayılı doğrusal programlama (ILP) modeli ile modellenmiştir. Sonra, büyük boyutlu problemlerin çözümü için lokal arama ile desteklenmiş bir Genetik Algoritma (GA) çözüm yaklaşımı önerilmiştir. Kısıt koşulların uygunluğunu sağlamak için ceza fonksiyonu uygulanmıştır. Sonuçlar önerilen yaklaşımın makul hesaplama süreleri içinde yüksek kalitede çözümler verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study formulates an approach for multi-product multi-period (Q, r) inventory models that calculates the optimal order quantity and optimal reorder point under the constraints of shelf life, budget, storage capacity, and“extra number of products”promotions according to the ordered quantity. Detailed literature reviews conducted in both fields have uncovered no other study proposing such a multi-product (Q, r) policy that also has a multi-period aspect and which takes all the aforementioned constraints into consideration. A real case study of a pharmaceutical distributor in Turkey dealing with large quantities of perishable products, for whom the demand structure varies from product to product and shows deterministic and variable characteristics, is presented and an easily-applicable (Q, r) model for distributors operating in this manner proposed. First of all, this problem is modelled as an integer linear programming (ILP) model. Next, a genetic algorithm (GA) solution approach with an embedded local search is proposed as for a solution to higher scale problems. The penalty function is employed in order to ensure the compliance of the constraints. The results indicate that the proposed approach yields high-quality solutions within reasonable computation times.