Mekânsal kümelenme açısından kültür ekonomisinin kentsel gelişim üzerindeki dönüştürücü etkisi: İzmir'de tasarım sektörü
The shifting impact of cultural economy upon urban development in terms of spacial clustering: Design sector in İzmir
  1. Tez No: 374179
  2. Yazar: TUĞBA DENİZ COŞKUN SATIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
1980'ler sonrası küreselleşmenin etkisiyle kentler ve özellikle de 'kent merkezleri' sosyal, ekonomik ve mekânsal açıdan önemli değişimlere sahne olmaktadır. Ekonomik ve sosyal yaşamdaki bu değişim ve dönüşüm ile piyasa mekanizmasında ulusal sınırların önemini yitirmesi, kentlerin küresel ölçekteki tanımını değiştirmekte ve kentsel mekânın üretimini bir anlamda metalaştırarak pazarlama stratejilerinin odağı haline getirmektedir. Tanınmaya ve yarışmaya başlayan kentlerde“kültür”kavramı temel araçlardan biri halinde gelerek,“kültür endüstrisi”ve“kültür-eksenli dönüşüm”kavramlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu gelişmelere paralel olarak İzmir kenti de“kültürün yükselişi”bağlamında geniş bir ölçekte niyetini açıkça ortaya koymakta ve 'Yenilik ve Tasarım Kenti İzmir' söylemini esas alarak, kültür politikaları ve kültüre dayalı ekonomik gelişme göstergeleri üzerinden bir yerel kalkınma senaryosuna hazırlanmaktadır. Bu noktada 'Kültür Ekonomisi'nin bugün yerel ve bölgesel kalkınma politikalarının önemli bir parçası olduğu ve 'Kültür Yönetimi'nin merkezi ve yerel yönetimler tarafından öncelik verilmesi gereken bir politika alanı olarak benimsenmesi gerektiği vurgusu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Bu nedenle, kavramsal açıdan kültür alanın nasıl bir kavramsal çerçeve içerisinde evrildiğine dair bilgi sahibi olabilme ve kentin kültür ekonomisi alanındaki sektörel kümelenme ve mekânsal yansımalarını izleyebilmek üzere çalışma, pratikte olanın teoriye göre irdelendiği bir bakış açısı ile ele alınmaktadır. Böylece tez, kent bütününde kültür ekonomisi ve karar alma süreçlerinde yer alan aktörlerin kimler olduğu, politika oluşumuna ilişkin atılması gereken adımların içeriği, kentin özgün yerel değerlerinin politika oluşturmada asal konumu gibi konularda kentin kültür politikasının nasıl geliştirilebileceğine ilişkin özgün bir teorik çerçeve üreterek bilgiye katkıda bulunmaktadır. Diğer yandan yaratıcılık parametreleri ve tasarım sektörü küme oluşturma potansiyeli çerçevesinde, kültür ekonomisinin kentsel gelişim üzerindeki dönüştürücü etkisi tasarım sektörü özelinde olası gelişim senaryoları üzerinden değerlendirilmektedir. Bu açıdan çalışma kentin kültür yönetimi ve kültür endüstrileri özelinde geliştirmesi gereken mekânsal yapılanma biçimlerine ilişkin bir bakış açısı sunabilme ve tasarım sektörü özelinde geliştirilebilecek farklı gelişim senaryolarının olası sonuçları üzerinden kentin kültürel ekonomi anlamındaki gelişimine dair katkıda bulunabilmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
With the effect of globalism in post-1980s, cities and especially 'city centers' witness significant changes in social, economic and spatial terms. With these changes and transformations in economic and social life, the weakening importance of national boundaries within the market mechanism resulted in changes in the definition of cities on global scale where production of urban space was subject to commodification for the sake of becoming the focus of marketing strategies. In those cities where steps in urban competitiveness were taken after having gained visibility and familiarity,“culture”appears to be adopted as one of the major tools in urban development, paving the way for creation of such concepts as“cultural industries”and“culture-led regeneration”. At this point, the dissertation takes its departure point from the emphasis that 'Cultural Economy' has become an important part of local and regional development policies today and that 'Cultural Management' must be adopted as a policy realm, for which central and local governments must give priority. Therefore, in order to evaluate the concept of culture and its evolving context in time, to set forth the different experiences in urban cultural policies and cultural management and to monitor the manifestations of cultural economy in terms of its sectoral clustering and spatial clustering, the study elaborates the practice of culture-led urban development in light of theory on cultural economy. From this point of view, the dissertation hopes to offer a viewpoint about different modes of spatial structuring in cultural industries as well as cultural management and to contribute to cultural economy in urban development that may pursue different routes guided by differing scenarios particularly in the specific case of design sector.