Production of nano-sized boron products from boron derivatives
Bor türevlerinden nano boyutlarda bor uç ürünleri üretimi
  1. Tez No: 374180
  2. Yazar: MEHMET BARAN TUFAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN BATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye, dünyadaki en büyük bor rezervlerine sahip olmasına rağmen ileri teknoloji ürünlerde kullanılan bor uç ürünlerinin fabrikasyonu için gerekli tesislere sahip değildir. Var olan tesisler ise bor uç ürün üretimi için yeterli teknolojiye sahip değillerdir. Kısacası, ülkemizde boraks pentahidrat, boraks dekahidrat ve borik asit gibi bor türevleri üretilirken, bu ürünlerden asıl katma değeri oluşturan bor uç ürünlerinin eldesini sağlayacak tesisimiz bulunmamaktadır. Endüstriyel çapta bor karbür, bor nitrür, bor karbonitrür ve elementel bor gibi uç ürünler çok yüksek enerji gideri ve çevresel sorunlar (karbondioksit emisyonu) ile üretilmektedir. Bu çalışmanın amacı ise, elektro depozitleme yöntemi kullanarak nano boyutlarda toz yada kaplama olarak bor uç ürün eldesini sağlamaktır. Düşük maliyetli, düşük enerji giderli ve çevre dostu bu kimyasal yöntem ile bor uç ürün eldesinin mümkün olup olmadığı araştırılmıştır. Sonuç olarak, elektro depozitleme yöntemi ile karbondioksit emisyonu, sinterleme ve ısıl işlemler olmadan, düşük sıcaklıklarda bor uç ürünlerinin eldesi sağlanmıştır. Kullanılan her bor türevi ve üretilen bor uç ürününe göre gerekli analizler ışığında en uygun deneysel koşullar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has the most abundant boron reserves in the world; however, the boron end products to be used in advanced technology are not available since the existing production plants in Turkey do not possess the technology to produce advanced boron end products. Though, several boron derivatives such as borax pentahydrate, borax decahydrate and boric acid used in this study are produced in Turkey, there is no production of boron end products from these derivatives. The production of boron end products such as boron carbide, boron nitride, boron carbonitride and elemental boron are possible on industrial scale. However, these processes which consume large amounts of energy and cause unacceptable levels of environmental problems (carbon dioxide emission) stop short of being economical. The main objective of this thesis is to assess the production of nano-sized boron end products from boron derivatives by electro-deposition as powders or coating. The possibility of nano-sized boron end product manufacturing by a relatively cheap and energy conscious chemical method is investigated. It was found that, production of boron end products could be achieved by electro-deposition at low temperatures without any carbon dioxide emission regardless of the path of sintering and thermal treatment. The optimum experimental parameters for the process are provided through an in depth analysis of test results.