Characterization of the Mg doped Ca-P compounds electrochemically deposited on MAO modified implant materials
MAO kaplı implant malzemeler üzerinde elektrokimyasal yolla çöktürülmüş, Mg takviyeli, Ca-P bileşiklerinin karakterizasyonu
- Tez No: 374187
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, yük taşıma protezi olarak insan vücudunda yaygın olarak kullanılan Ti6Al4V alaşımının yüzeyi, iyon entegre edilmiş titanium oksit üretimi için mikro ark oksidasyon (MAO) yöntemi kullanılarak modifiye edilmiştir. Bu çalışmanın asıl amacı Ti6Al4V alaşımı üzerinde magnezyum (Mg) ve silis (Si) gibi kemik yapısında bulunan ve gümüş (Ag) gibi antibakteriyel özellik sağlayan biyoaktif iyonlar ile zenginleştirilmiş yüzey aktif filmi geliştirmektir. Kaplamalar MAO prosesi kullanılarak sabit gerilim ve sabit akım rejimlerinde farklı iyonların katkısıyla üretilmiştir. Sabit akım koşullarında MAO yöntemiyle üretilmiş filmlerde bulunan gümüşün biyoaktiviteyi geliştirdiği, sabit potansiyelde MAO yöntemiyle üretilmiş oksit filmlerin içerisindeki Mg varlığının kalsiyum fosfat çözünme-çökelme reaksiyonlarını hızlandırdığı ve implantasyonun erken aşamalarında biyoaktiviteyi geliştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the surface of Ti6Al4V alloy surface used commonly in human body for load bearing prosthesis was modified by using micro arc oxidation (MAO) process to produce ion integrated titanium oxide. The main goal of this work is to develop surface oxide films enriched with bioactive ion agents, such as magnesium (Mg), and/or silicon (Si), which are present in the bone structure, and silver (Ag) ion which provides antibacterial property on Ti6Al4V alloy. The coatings were produced by using MAO process under constant voltage and constant current regimes with addition of different ions. It was concluded that while the presence of Ag in MAO produced oxide films under constant current enhances bioactivity, the presence of Mg in MAO produced oxide films under constant voltage accelerates the calcium phosphate dissolution-precipitation reactions and enhances the bioactivity in the early stage of implantation.