Buca-Kaynaklar (İzmir-Batı Türkiye) Mesozoyik karbonat istifinin foraminifer mikropaleontolojisi ve biyostratigrafisi
Foraminiferal micropaleontology and biostratigraphy of the Mesozoic carbonate sequence in Buca-Kaynaklar (İzmir-Western Turkey)
- Tez No: 374192
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL İŞİNTEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kaynaklar Köyü çevresinde, Geç Kretase-Paleosen yaşlı Bornova Karmaşığı kayaları yer alır. Çalışmada Bornova Karmaşığı içinde Kretase yaşlı Kuzkaya birimi, Geç Triyas-Orta Jura yaşlı Kaletepe birimi, Geç Kretase-Paleosen yaşlı Kaynaklar birimi ve bu birim içinde Sazak astbirimi ayırtlanmıştır. Kaletepe birimi, Kaynaklar birimi içinde blok dokanağı özelliği taşımaktadır. Kaletepe birimi, koyu gri renkli, iyi pekleşmiş, kalın katmanlı, rekristalize megaladontid tip bivalvialı biyomikritik veya intrabiyosparitik kireçtaşlarından oluşur. Birim sığdan derine doğru gelgit arası, gelgit altı, sınırlı dolaşımlı şelf lagünü, açık dolaşımlı şelf lagünü ve yokuş önü ortamlarında çökelmiştir. Kaletepe birimi, alt bölümünde, Aulotortus sp., Aulotortus cf. friedli, Aulotortus cf. tumidus, Aulotortus cf. communis, Aulotortus friedli, Aulotortus gr. sinuosus, Auloconus sp., Reophax sp., Galaenella ? sp., Endotebanella sp.? den oluşan Noriyen-Resiyen (Geç Triyas) yaşlı bir foraminifer topluluğu, orta bölümünde Duotaxis cf. metula, Siphovalvulina sp, Lithuoseptha sp., Paleomayncina termieri, Meandrovoluta asiagoensis, Endotriada sp., Endotriadella sp.? den oluşan Liyas (Erken Jura) yaşlı bir foraminifer topluluğu, en üst bölümünde Nautiloculina oolithica, Trocholina sp., Glomospirella sp., Gutnicella ? cayeuxi ?, Riyadhella ? sp.? den oluşan Redmondoides ? sp., Textulariopsis ? sp., Gaudryinopsis ? sp.? den oluşan Dogger (Orta Jura) yaşlı bir foraminifer topluluğu içerir. Birim bu foraminifer topluluğu yanısıra, Thaumotoporella pervovesiculifera, dasiklad alg, Orthonella sp., yeşil alg, gastropod, bivalvia, ostrakod, brakyopod ve ekinid fosillerini de içerir.
Özet (Çeviri)
In the vicinity of the Kaynaklar village, Late Cretaceous-Paleocene aged Bornova Melange rocks are found. In the study, within the Bornova Melange Cretaceous aged Kuzkaya unit, Late Triassic-Middle Jurassic aged Kaletepe unit, Late Cretaceous-Paleocene aged Kaynaklar unit and within the last Sazak subunit have been distinguished. The Kaletepe unit has block contact caharacteristics in the Kaynaklar unit. Kaletepe unit consists of dark grey colored, well lithified, thick bedded, recristalized biomicritic or intrabiosparitic limestones. The unit has been precipitated an environment including inertidal, subtidal, resrichted circulation shelf lagoon, open circulation shelf lagoon and forslope from shallow water to deep water. Kaletepe unit, includes a Norian-Rhaetian (Late Triassic) aged foraminiferal assamblages consisting of Aulotortus sp., Aulotortus cf. friedli, Aulotortus cf. tumidus, Aulotortus cf. communis, Aulotortus friedli, Aulotortus gr. sinuosus, Auloconus sp., Reophax sp., Galaenella ? sp., Endotebanella sp. in the lower most part, a Liassic (Early Jurassic) aged foraminiferal assamblages including Duotaxis cf. metula, Siphovalvulina sp, Lithuoseptha sp., Paleomayncina termieri, Meandrovoluta asiagoensis, Endotriada sp., Endotriadella sp. in the middle part and a Dogger (Middle Jurassic) aged foraminiferal assamblages consisting of Nautiloculina oolithica, Trocholina sp., Glomospirella sp., Gutnicella ? cayeuxi ?, Riyadhella ? sp., Redmondoides ? sp., Textulariopsis ? sp., Gaudryinopsis ? sp. in the upper part. The unit, as well as foraminiferas contains Thaumotoporella pervovesiculifera, dasyclad algae, Orthonella sp., green algae, gastropod, bivalvia, ostrakod, brachiapod and echinid fossils.