Kızıldere (Denizli) jeotermal alanının hidrojeolojik ve hidrojeokimyasal incelenmesi
Hydrogeological and hydrogeochemical studies of the Kızıldere (Denizli) geothermal field
- Tez No: 374199
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN TARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kızıldere jeotermal alanının hidrojeolojik, hidrojeokimyasal ve izotopik özelliklerini ortaya koymaktır. Hazırlanan Durov diyagramında sıcak su numuneleri diyagramın sodyum - bikarbonat köşelerine yakın yerleşmiş ve kimyasal yapıları birbirine benzer çıktığı vurgulanmıştır. Yapılan Piper diyagramında ise, sıcak suların“doğada nadir bulunan aşırı yumuşak su”sınıfına girdiği, Hesaplanan Schoeller diyagramında ise, sıcak suların kimyasal yapısının genel olarak birbirine benzer olarak çıktığı göze çarpmaktadır Büyük Menderes deresinden alınan soğuk su numunesi, Durov, Piper ve Schoeller diyagramlarında karışım suyu olduğu sonucuna varılmıştır. Gerçekleştirilen izotop analizinde sıcak suların 50 yıldan daha yaşlı dolaşıma sahip olduğu ve güncel yağış suları ile karıştığı belirlenmiştir. Ayrıca jeotermal akışkanların rezervuar kayaçlar ile kimyasal etkileşime girdiği saptanmıştır. Hesaplamaları yapılan jeotermometre değerleri genel olarak 180 ile 251 santigrat derece arasında değer vermiştir. Giggenbach Üçgen ve Kare diyagramları ile jeotermometrelerin kullanılabilir oldukları belirlenmiş ve bu diyagramlarla 220 ile 240 santigrat derece arasında jeotermometre değerlerine ulaşılmıştır.“Entalpi-Sodyum”karışım modelinde 206 ile 245 santigrat derece rezervuar kayaç sıcaklık aralığı tespit edilmiştir.“Entalpi-Silis”karışım modelinde ise 169 ile 274 santigrat derece aralığında rezervuar kayaç sıcaklığı hesaplanmıştır. Kabuklaşma analizlerinde KD-1 ve R-3 kuyuları haricindeki kuyularda inhibitör kullanılması gerektiği vurgulanmıştır. KD-1 kuyusunda 73, R-3 kuyusunda ise 62 santigrat derece güvenli sıcaklıklarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is exhibiting features of hydrogeological, hydrogeochemical and isotopic of Kızıldere geothermal field. The hot water samples have been placed sodium - bicarbonate edge of Durov diagram and they have similar chemical features generally on Durov diagram. According to Piper diagram, classification of the hot water samples is determined as“extremely soft water, which is rarely found in nature”. The hot water samples have similar chemical features on Schoeller diagram. The sample of Büyük Menderes river is mixing water in reference to Durov, Piper and Schoeller diagrams, which have made in the study. The hot water samples have more than 50 years aged circulation and they have been determined as mixed with current raining water. Also, chemical interactions of hot water with reservoir rocks have been determined. Results of geothermometer calculations are between 180 and 251 centigrade degrees. Usability of this results have been confirmed with using Giggenbach Triangle and Square diagrams. Geothermometer values of Giggenbach diagrams are between 220 and 240 centigrade degrees. Results of reservoir temperatures are between 206 and 245 centigrade degrees with reference to“Enthalpy-Sodium”mixing model. Results of reservoir temperatures are between 169 and 274 centigrade degrees with regard to“Enthalpy-Silica”mixing model. According to crustration analyses, using inhibitors are recommended on all geothermal wells except KD-1 and R-3. Safety temperature of KD-1 and R-3 wells have been calculated as 73 and 62 centigrade degrees.