Çiğli yöresinin mühendislik jeolojisi
Engineering geology of Cigli area
  1. Tez No: 374200
  2. Yazar: CENAP AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 435
Özet
İnceleme alanı İzmir köfezinin kuzeyinde 507500-494000 doğu boylam ve 4264000-4258000 kuzey enlem koordinatları (WGS84 UTM 6 derece) arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde yer almaktadır. Bölgede açılmış 338 sondaj kuyusuna ait sondaj logları mühendislik jeolojisi açısından bu çalışmada değerlendirilmiştir. Rockworks 15 programı kullanılarak arazinin 3 boyutlu modeli oluşturularak farklı derinliklere ait zeminin litolojik haritası ile jeoteknik kesitleri hazırlanmıştır. İnceleme alanında yapılan sondajlardan alınan örneklerde 86 adet tek eksenli, 97 adet üç eksenli basınç (UU) ve 60 adet kesme kutusu deney sonuçları değerlendirilmiştir. Deney sonuçları ile standart penetrasyon deneyi (SPT) arasında korelasyon katsayı (R) yüksek olanlar arasında istatistiksel ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. İstatistiksel ilişki ve SPT deney verileri kullanılarak belirlenen zeminin taşıma gücü değeri sismik yöntemle bulunan zemin taşıma gücü değerleriyle ile karşılaştırılmıştır. Zemin sınıflaması için yapılan laboratuar deneyleri kullanılarak zeminin plastiklik derecesi, şişme potansiyeli belirlenmiştir. Ödometre deney sonuçları kullanılarak sıkışabilirlik haritaları oluşturulmuştur. Ayrıca her sondaj noktası için iri ve ince taneli zeminlerin sıvılaşma potansiyelleri değerlendirilmiştir. Regresyon denklemleri, SPT ve laboratuar sonuçları kullanılarak bölgenin sıvılaşma potansiyeli haritaları hazırlanmıştır. Sismik kırılma yöntemiyle sismik hız, taşıma gücü, zemin büyütmesi haritaları hazırlanmıştır. Hem mikrotremor hem de sismik kırılma sonuçlarıyla zemin hakim titreşim periyodu, zemin grubu ve yerel zemin sınıfı haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Study area locate north of Izmir Bay between Eastern longitude 507500-494000 and north latitude coordinates 4264000-4258000 (WGS84 UTM 6 degrees) in the province of Izmir Metropolitan Municipality. 338 boreholes drilled in the region and their logs were evaluated in terms of the engineering geological aspect in this work. 3D model was created RockWorks 15 using the program lithological map and geotechnical soil at different depths of the vertical cross-sections were prepared. Samples taken from boreholes in the study area, 86 uniaxial compression tests, 97 triaxial compression tests (UU) and 60 direct shear tests results are evaluated. The results of the test and standard penetration test (SPT), the correlation coefficient between the (R) in the form of higher ones chose to investigate the relation between the parameters studied statistically. Bearing capacity was determined using the statistical relationships and SPT values. Seismic velocities are compared with the value of the bearing capacity of the soil. Soils are classifed using the laboratory test results. The degree of the ground plasticity, viscosity and swelling potential was determined. Compressibility maps were created for fine-grained soils using the oedometer test results. Liquefaction potential of the area was assessed for coarse and fine grained soils at the point of each drilling. Liquefaction potential maps of the region is prepared by using regression equations, SPT and laboratory results. By the method of seismic refraction, seismic velocity, bearing capacity, soil amplification maps were prepared. Predominant period, soil group and local site classes maps was created with both the results of seismic refraction and microtremor.