Public vehicle tracking system application with GIS
CBS ile kamu araç takip sistemi uygulaması
- Tez No: 374204
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Information and Records Management, Science and Technology, Geography
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ülkemizde kamu kurumlarına bağlı birçok araç bulunmaktadır. Bu araçlar kamu kurumunun hizmet amacına uygun olarak kurum içerisinde bir merkez tarafından ihtiyaca göre yönlendirilmektedir. Kurama bağlı birçok aracın olması ve bu araçların göreve bağlı olarak tahsis edilmesi beraberinde bir yönetim sorununu oluşturmaktadır. Tezin amacı Devlet Üniversitelerin bünyesinde bulunan araçların yönetimi ile ilgili sorunlara CBS (Coğrafi Bilgi Sistemeleri) tabanlı çözüm bulmaktır. Bunun için tez kapsamında sayısal haritaları ve mekânsal verileri etkili bir şekilde kullanan bir bilgisayar yazılımı hazırlanmıştır. Uygulama ve inceleme alanı olarak Dokuz Eylül Üniversitesinin yapısı ve bünyesindeki araçların kullanımı için uyguladıkları sistem göz önüne alınmıştır. Tez çalışmasının amacına uygun olarak kamu araçlarının kullanım ilkeleri, çalışma alanı bünyesindeki yapısı ve ilgili kanun yapısı incelenmiştir. Araç takip ve yönetimi için gerekli olan konum verisi ve sayısal harita verisine ulaşmak için gerekli teknojoli yapısı incelenmiştir. Online Sayısal harita kullanımı için uygun servis sağlayıcının yapısı incelmiştir. Sayısal haritaların ve konum verisinin etkin olarak kullanımı için piyasada bulunan bilgisayar programlama dilleri, veritabanı yönetim sistemeleri teknolojileri incelenerek uygulama geliştirme alanı için uygun sistemler belirlenmiştir. Belirlenen sistem yapısı içerisinde amaca uygun uygulama yazılımın yapısı anlatılmıştır. Kamu araçlarını takibi ve yönetimi için hazırlanan uygulama ile kurumun konum verlerinin, kurum personelinin ve kuruma bağlı araçların bilgi girişi yapılmaktadır. Araçların anlık konumları görüntülenmektedir. Girilen bilgiler, görevlendirmeler ve GPS (Global Positioning System) den alınan konum verileri ilişkilendirilerek sayısal haritalar üzerinde raporlamalar yapılmaktadır. Hazırlanan uygulama ile sistem yöneticisinin çevre koşullarını ve araç konumlarını bir arada görerek doğru karar vermesi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there are a lot of vehicles on public institutions. These vehicles are directed by a head Office within the institution as fit in the purpose of public institutions if needed. Due to the fact that there are a lot of vehicles contained to the institutions and these vehicles are allocated to depend on the task, management problems occur. The aim of this thesis is to find GIS (geographical information systems)-based solution related to the management of vehicles contained to state universities. Therefore, a software which uses digital maps and spatial data effectively has been prepared in this thesis. System applied for using of the vehicles that Dokuz Eylul University which is a field of examination and implementation has have been considered. The principles of using public vehicles, their structure within the field and the structure of law related to them have been examined for the purpose of this thesis. The technology which is necessary to reach location data needed for vehicle tracking and management of vehicles and also to reach digital map data has also been examined. The appropriate service provider has been analyzed for the use of online digital maps. The suitable systems for application development area have been determined by analyzing computer programming languages that are available on the market and also analyzing Technologies of database management systems for the effective use of online digital maps and location data. The structure of the application software that is suitable for the purpose has been described in the structure of the specified system. Data entries of location data of the organization and its staff and tools are taken by dint of application prepared to track and manage the public vehicles. Locations of the vehicles are displayed instantaneously. The information entered, assignments and location data received from GPS (Global Positioning System) are reported by correlating on digital maps. Seeing a combination of environmental conditions and vehicle positions, the system administrator will take a right decision thanks to application prepared.