Numerical and experimental investigations of heat transfer in a cross-flow heat recovery system
Çapraz akışlı ısı geri kazanım sisteminde ısı transferinin sayısal ve deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 374205
  2. Yazar: BENGİSU KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde insanların hayatlarının büyük kısmını geçirdiği kapalı mekanlarda havalandırma yapılması zorunlu hale gelmiştir. İç hava kalitesini koruyabilmek için iç ortamdan emilen atık hava dışarı atılarak, şartlandırılmış taze hava ortama verilmektedir. Modern sistemlerde ise iç ortamdan alınan yüksek enerjili hava direkt dışarı atılmamakta, atık havanın enerjisinden yararlanılarak taze havanın ön ısıtması ya da ön soğutması gerçekleştirilmektedir. HVAC sistemlerinde atık ısının yüzde 35 ile yüzde 90 oranları arasındaki kısmının geri kazanılması mümkündür. Plakalı, rotorlu, ısı borulu ve serpantinli eşanjörler, yaygın olarak kullanılan ısı geri kazanım eşanjörleridir. Bu çalışmada, üretici bir firmadan bilgileri alınan 600x600x600 mm boyutlarındaki ısı geri kazanım eşanjörünün verimi teorik, sayısal ve deneysel olarak araştırılmıştır. Bu eşanjör gerçek sınır şartları ve türbülanslı akış için Ansys Workbench programı yardımıyla incelenmiştir. Farklı akış şekilleri ve kanat dizaynlarına göre oluşturulan ısı geri kazanım eşanjörleri numerik olarak analiz edilmiştir. Üretici bir firmanın geliştirdiği eşanjör, firma tarafından kurulmuş olan test düzeneğinde aynı sınır şartları için deneye tabii tutulmuştur. Deney sonuçlarının ve teorik sonuçların sayısal çalışmayla uyumluluğu tespit edilmiştir. Sonuçlar birbirine uyumlu olduğundan, ısı geri kazanım cihazı verimliliğinin bulunmasında sonlu elemanlar yönteminin güvenilir bir yol olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, ventilation is obligatory in buildings where human beings spend a large part of their life. To maintain indoor air quality, dirty indoor air is exhausted and fresh air is taken from outdoors. In modern systems, dirty indoor air with high energy is not exhausted directly. By the help of air to air heat exchangers, fresh air from outdoors is pre-heated or pre cooled by the help of exhausted air thus decreases the energy used to condition indoor air. In HVAC Systems, between 35 percent and 90 percent ratio of waste heat energy recovery is possible. Plate type, rotary, heat pipe and coil heat exchangers are widely used as heat recovery exchangers. In this research, the efficiency of heat recovery exchanger was researched numerically. The dimensions of the exchanger which was designed by a manufacturer company are 600x600x600mm. This heat exchanger was investigated for the real boundary conditions and turbulent flow with the help of the program Ansys Workbench. According to fin characteristics and flow patterns, created models were analyzed. Heat exchanger which developed by manufacturer company was experimented on testing laboratory which was founded by the company. The results of the tests and theoretical research are shown compatibility of numerical analysis. As the results are compatible with each other, the finite element method for heat recovery efficiency of the exchanger was found to be a reliable method.