Sol-jel teknolojisi ile tekstil materyallerinin boyanması ve haslık özelliklerinin geliştirilmesi
Dyeing and improving of fastness properties of textile materials by sol-gel technique
- Tez No: 374214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Konvansiyonel yönteme göre pamuklu kumaşların boyama işlemlerinde boyarmadde tipine ve koyuluğuna bağlı olarak ard işlemlerde yüksek miktarda su kullanımı ve çok sayıda ard yıkamalar gerekmektedir. Bu yönteme alternatif olarak sol-jel yöntemi ile daha az kimyasal madde kullanımı ile daha yüksek boyarmadde verimliliği ve ard yıkamalarda daha az su kullanımı ile boyamalar gerçekleştirilebilir. Ayrıca günümüzde sol-jel yöntemine göre boyamalarda boyarmadde tipine veya lif tipine bağlı olmadan, daha basit boyama reçeteleri ile tekstil materyallerinin boyanabilirliğinin araştırılması ilgi çekmektedir. Bu çalışmada yüzde yüz pamuklu ve poliester kumaşlar konvansiyonel yöntem ve sol-jel yöntemi kullanarak (Yöntem A) direk, reaktif ve bazik boyarmaddelerle boyanmıştır. Asidik ve bazik koşullarda hazırlanan sol boyama çözeltileri ile kaplanan kumaşların haslık geliştirme çalışmaları yapılmıştır (Yöntem B). Ayrıca konvansiyonel boyama yöntemi ile boyanan kumaşların sol-jel yöntemi ile ard-işlemleri (Yöntem B) yapılmıştır. Her iki yöntem ile yapılan boyamaların boyarmadde verimi, yıkama, sürtme ve ışık haslıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to conventional methods, dyeing of cotton depending on the type and darkness of dyestuffs, after treatments are required high amount of water usage and a great number of washes. As an alternative to this method, the use of fewer chemicals and higher efficiency of dyestuffs can be performed with sol-gel method by using less water in the washing. And more recently, dyeability of textile materials with easier dyeing recipes, not depending on dye type or fiber type, is found to be interested rather than sol-gel method by many researchers. In this study a hundred percent of cotton and polyester fabrics were dyed using direct, reactive and basic dyes by using conventional methods and sol-gel methods (Method A). Fabrics were coated with dyeing solutions of nanosol which prepared in acidic and alkali conditions and studied in order to improve their fastness behaviors (Method B). In addition to this, fabrics dyed with conventional methods were also subjected to after treatments with sol-gel method. The dyeings with both methods, dye uptake values, washing, rubbing and light fastness were evaluated, color values and fastness properties were compared with each dyeing methods.