Kuyu içi jeofizik uygulamalarda elektrik özdirenç tomografi (ERT) yöntemi ve modellenmesi.
Electrical resistivity tomography (ERT) method and it's modelling in cross-hole geophysical applications.
- Tez No: 374216
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÖKTUĞ DRAHOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Elektrik özdirenç yönteminin yüzey uygulamalarında, ters-çözüm model çözünürlüğü derinliğe bağlı olarak azalmaktadır. Ayrıca, etkin derinlikte kullanılan dizilimlere bağlı olarak değişmektedir. Bu durum derindeki bir jeolojik yapıyı inceleyebilmek için yüzey üzerinde geniş alanlarda çalışmaların yapılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Günümüzde, özellikle kentsel alanlarda yeraltının ayrıntılı modellenmesinde yüzey ölçümleri sırasında yetersiz alanların bulunmasından dolayı, kuyu içi elektrik özdirenç yönteminin önemi artmaktadır. Kuyu içi uygulamaların gelişimiyle kuramsal içerik tez kapsamında tanımlanmıştır. Ayrıca çözüm parametreleri farklı modeller kullanılarak irdelenmiştir. Bu parametreler farklı elektrot dizilimleri, kuyu-yapı pozisyonu, yapı boyutu-çözüm ağı ilişkisi ve gürültü sınamasıdır. Bu parametrelerin ters-çözüm sonuçlarına olan etkileri araştırılmıştır. Böylece model-parametre-sonuç ilişkisi dikkate alınarak, yeraltındaki farklı durumlar için sentetik modelleme çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
On the surface applications of electrical resistivity method, the resolution of inversion model is decreased depending on the depth. In addition, the effective depth of the investigation is also changed according to used configurations. This condition is revealed the necessity of large area surveys to investigate the deep-seated geological structures. Nowadays, the importance of borehole electrical resistivity method has been especially increased due to the insufficient surveys areas in surface investigations during the detailed modelling studies in urban sites. The application developments and theoretical content about the borehole technique were determined within the scope of this thesis. In addition, the solution parameters were examined by using different models. These parameters were used in the testing of configuration of electrodes, hole-structure position, structure dimension-mesh relation and noise effect, and also the effects of these parameters on inversion results were investigated. Therefore, the synthetic modelling studies were carried out for different subsurface cases considering the relation between model-parameter-result.