An adaptive local search algorithm for vehicle routing problems with simultaneous and mixed pickups and deliveries
Eş zamanlı ve karışık dağıtım ve toplamalı araç rotalama problemleri için bir adaptif lokal arama algoritması
  1. Tez No: 374222
  2. Yazar: MUSTAFA AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA AYŞE TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tersine lojistik aktivitelerinin önemi arttıkça, toplama ve dağıtım operasyonlarının entegre edilmesi işlemi çok daha önemli hale gelmektedir. Eş zamanlı toplamalı dağıtımlı araç rotalama problemi (EZTDARP) ve karışık toplamalı dağıtımlı araç rotalama problemi (KTDARP) çift yönlü mal akışını içeren birçok tersine lojistik sisteminde uygulanabilirlikleri sebebiyle araştırmacıların ilgisini çekmektedir. EZTDARP problemi klasik araç rotalama probleminin farklı türlerinden biridir, bu problemde müşteriler eş zamanlı olarak mal alımını ve gönderimini yapabilmektedirler. KTDARP sadece mal gönderen veya mal alan müşteriler içermesi nedeniyle EZTDARP probleminden farklılaşmaktadır. Bu yüzden, EZTDARP için önerilen bir çözüm yöntemi doğrudan KTDARP için de uygulanabilmektedir. Yaygın olarak kullanılan yük toplama işlemlerinin tüm dağıtım işlemeleri tamamlandıktan sonra yapılacağı varsayımı bu problemlerde yapılmamaktadır. Teorik açıdan bakıldığında, EZTDARP iyi bilinen bir NP-hard problem olan standart araç rotalama problemini genelleştirmesi sebebiyle bir NP- hard kombinatoryal optimizasyon problemdir. Gerçek hayat problemlerinde karşılaşılan büyük ölçekli EZTDARP örnekleri kesin çözüm yöntemleriyle etkin bir şekilde çözülememektedir. Bu çalışmada, EZTDARP ve KTDARP problemleri için bir adaptif lokal arama algoritması geliştirilmiştir. Bu çözüm yönteminde, tavlama benzetimi türü bir algoritmayla değişen komşuluklar algoritması melezlenmiştir. Geliştirilen algoritma, kendi kendine ayarlanabilir bir adaptif eşik değer fonksiyonu kullanmaktadır. Önerilen yöntemin etkinliği literatürden türetilmiş iyi bilinen ölçüt problemleri üzerinde test edilmiştir. Sayısal sonuçlar önerilen algoritmanın makul hesaplama süreleri içinde problemleri çözmede etkin olduğunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the importance of reverse logistics activities increases, integration of pickup and delivery operations of goods becomes more crucial. The vehicle routing problem with simultaneous pickup and delivery (VRPSPD) and mixed pickup and delivery (VRPMPD) have attracted research interest due to their applicability in numerous reverse logistic systems involving bi-directional flow of goods. The VRPSPD is an extension to the classical Vehicle Routing Problem (VRP), where customers may both receive and send goods simultaneously. The common assumption that goods may only be picked up after all deliveries have been completed is not made in these problems. The VRPMPD differs from the VRPSPD in that the customers have either pickup or delivery demand. Therefore, the solution approaches proposed for the VRPSPD can be directly applied to the VRPMPD. From the theoretical point of view, the VRPSPD is an NP-hard combinatorial optimization problem because it generalizes the standard version of the VRP. Large-scale VRPSPD instances encountered in real-life business activities cannot be efficiently tackled by exact solution approaches. In this study, an adaptive local search solution approach is developed for the VRPSPD and the VRPMPD. In this local search methodology, we hybridize a Simulated Annealing (SA) inspired algorithm with Variable Neighborhood Descent (VND). The algorithm uses an adaptive threshold function which makes the algorithm self-tuning. The proposed approach is tested on well- known VRPSPD and VRPMPD benchmark instances derived from the literature. The computational results indicate that the proposed algorithm is effective in solving the problems in reasonable computation time.