Arşimedyan olmayan durumda liouville sayılarının bazı karakterizasyonları
Some characterizations of liouville numbers in non-archimedean case
- Tez No: 374237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA MENKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, Arşimedyan olmayan durumda Liouville sayılarının bazı özellikleri incelenmiştir. Arşimedyan olmayan durum olarak, p-adik sayılar cismi ve K bir cisim olmak üzere K fonksiyonlar cismi göz önüne alınmıştır. Klasik Liouville sayıları hakkındaki bir Erdös Teoreminin, Arşimedyan olmayan durumda, hem p-adik sayılar cismi ve hem de K fonksiyonlar cisminde analogları elde edilmiştir. Ayrıca, Arşimedyan olmayan durumda Liouville dizisi kavramı tanımlanmış, p-adik sayılar cismi ve fonksiyonlar cisminde bazı özellikleri verilmiştir. Son olarak, p-adik Gamma fonksiyonu ele alınmış ve bazı değerlerinin transandantlığı hakkında sonuçlar elde dilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, some properties of Liouville numbers are studied in non-Archimedean case. The p-adic numbers field and the functions field K, where K is a field, are considered as non-Archimedean case. The analogues of a classical Erdös theorem about Liouville numbers in the non-Archimedean case are given both in the p-adic numbers field and the functions field K. In addition, in the non-Archimedean case the definition of the concept of a Liouville sequence is given, some of its properties both in the p-adic numbers field and the functions field K are obtained. Finally, the p-adic Gamma function is considered and some results on transcendental values of the p-adic Gamma function are obtained.