Arşimedyan olmayan durumda fonksiyon dizilerin istatiksel yakınsaklığı üzerine
On the statistical convergence of function sequences in non-archimedean case
  1. Tez No: 595315
  2. Yazar: FERHAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA MENKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Arşimedyan olmayan durumda fonksiyon dizilerin istatistiksel yakınsaklığı üzerine çalışılmıştır. Arşimedyan olan reel veya kompleks değişkenli fonksiyon dizilerin istatistiksel yakınsaklığı ve istatistiksel Cauchy özelliklerinin Arşimedyan olmayan durumdaki karşılıkları incelenmiştir. Bu tez çalışması beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, istatistiksel yakınsaklık ile ilgili kavramların tarihsel gelişimi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde reel veya kompleks terimli sayı dizilerinin istatistiksel yakınsaklığı incelenmiştir. Üçüncü bölümde reel değişkenli fonksiyon dizilerin istatiksel yakınsaklığı ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde arşimedyan olmayan durumda dizilerin ve fonksiyon dizilerinin istatistiksel yakınsaklık özellikleri ile ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir. Son bölümde ise arşimedyan olmayan durumda fonksiyon dizilerinin istatiksel yakınsaklığı ile elde edilen sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the statistical convergence of function sequences in non-archimedean case is studied. Similar properties which are given for real or complex variable sequences of functions are investigated for sequences of functions in non-Archimedean case. This thesis consists of five main chapters. In the first part, general information about the historical development of the concepts related to the statistical convergence is given. In the second part, statistical convergence of sequences of real or complex terms is investigated. In the third chapter, basic definitions and theorems related to statistical convergence of function sequences are mentioned. In the fourth chapter, some results related to statistical convergence properties of non-archimedian sequences and function sequences are obtained. In the last section, the obtained results and recommendations about the statistical convergence of function sequences in non-archimedesian case are given.