Amerika Çiklit balıklarından Jaguar Çiklit (Parachromis managuensis Günther, 1867)'in üremesi, embriyo ve larva gelişiminin incelenmesi
Investigation of reproduction, embryo and larvae development of fish, Jaguar Cichlid (Parachromis managuensis Günther, 1867)
  1. Tez No: 374244
  2. Yazar: REMZİ OĞUZ ARIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, Orta Amerika çiklit balıklarından jaguar çiklit (Parachromis managuensis Günther, 1867) balığının kontrollü üretim koşulları altında üreme özellikleri ile embriyo ve larval gelişimi incelenmiştir. Çalışmada 5 çift ergin jaguar çiklit balığı kullanılmıştır. Anaç balıkların yumurtlaması ve yumurtların embriyonik gelişimi 25±1ºC'de gerçekleştirilmiştir. Eş tutmuş balıkların yumurtlama işlemi yaklaşık 75-90 dk. sürmüştür. Yumurta sayısı ortalama 1 236±187.40 adet olarak tespit edilmiştir. Yumurtanın kısa eksen uzunluğu ortalama 1.47±0.03 mm ve uzun eksen uzunluğu ortalama 1.92±0.05 mm olarak belirlenmiştir. Yumurta içerisinde larva 25.15-27.30 saatleri arasında net olarak görülmüştür. Yumurtadan çıkış işlemi 49.40-70.00 saatleri arasında gerçekleşmiştir. Yeni çıkmış larvanın total boy uzunluğu ortalama 4.02±0.53 mm olarak belirlenmiştir. Larvanın 2. gününde kırmızı kan dolaşımı ve kafatası kemiği belirgin olarak görülmüştür. Larvanın 4. gününde ağzın açıldığı, sindirim kanalı ve pektoral yüzgeçlerin oluştuğu gözlenmiştir. Larvanın serbest yüzmeye başlaması 6. günde gerçekleşmiştir. Larva besin kesesini 10. günde tüketmiş ve bugünden itibaren Artemia ile beslemeye başlanmıştır. Larvanın 30. günde; renkleri dışında yüzgeç ve vücut şekli bakımından ebeveynlerinin görünümünü aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the reproduction properties along with embryo and larval development of the jaguar cichlid (Parachromis managuensis Günther, 1867) fish which is one of the Central America cichlid fish. Five adolescent jaguar cichlid fish were used in the study. The spawning and embryonic development of the eggs were carried out at 25±1ºC. Spawning process of paired fish took about 75-90 minutes. The number of eggs was determined as 1 236±187.40 on average. The short axis length of the egg was determined on average as 1.47±0.03 mm and the long axis was determined on average as 1.92±0.05. Larvae were clearly observed inside the egg during 25.15-27.30 hours. Hatching process occurred between 49.40-70.00 hours. The total length of the newly hatched larvae were determined on average as 4.02±0.53 mm. Blood circulation and parietal bone were observed on the 2nd mouth opened, digestion channel and pectoral fins formed. Larvae started swimming freely on the 6th day. Larvae consumed the yolk sac on the 10th On the 30th terms of its fins and body shape but not its colors. day of the larva. On the 4th day of the larva it was observed that the day and started feeding on artemia. day, it was determined that the larvae took on the appearance of its parentage in