Ordu bölgesi'nde pavurya (Eriphia verrucosa Forskal, 1775)'nın biyo-ekolojik özelliklerinin belirlenmesi
An investigation on bio-ecological characteristics of warty crab Eriphia verrucosa Forskal, 1775) in the Ordu region
  1. Tez No: 374245
  2. Yazar: UĞUR KARADURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada, tüm karasularımızda yayılım gösteren Eriphia verrucosa yengeç türünün biyo-ekolojik özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla 1350 adet birey Şubat 2012-Ocak 2013 tarihleri arasında Ordu ili kıyısal alandaki farklı istasyonlardan elde edilmiştir. Toplam yakalanan yengeçlerin 392 (%29.04) adeti dişi, 958 (%70.96) adeti erkek birey ve cinsiyet oranları 1:0.41 olarak tespit edilmiştir. Bireylerin ortalama karapaks uzunluğu (KU) ve karapaks genişliği (KG) sırasıyla dişilerde 4±0.03 cm ve 5.57±0.05 cm, erkeklerde 4.92±0.02 cm ve 6.76±0.03 cm?dir. Karapaks uzunluğu-ağırlık ilişkisi W=1.1882KU2.9013, karapaks genişliği-ağırlık ilişkisi W=0.3695KG3.0267 olarak hesaplanmıştır. Yumurtalı dişilere Mayıs-Ağustos ayları arasında rastlanılmıştır. Bir dişinin toplam yumurta sayısı 15 288-165 242 adet/birey arasında değişim göstermiş ve ortalama yumurta sayısı 82 150±6 208 adet/birey olarak tespit edilmiştir. Ortalama yumurta çapı 567.88±8.98 µ'dur. Tüm bireylere ait en yüksek kondisyon faktörü Haziran ayında (104.37), en düşük kondisyon faktörü Ağustos ayında (98.42) tespit edilmiştir. Deformasyonlu 617 bireyden 198 (% 32.1)'i dişi, 419 (% 67.9)'u erkek olarak tespit edilmiştir. Yengeçlerin 449 adetinin sol kıskacında, 216 adetinin ise sağ kıskacında boyutsal farklılıklar ya da farklı tipte deformasyonlar gözlenmiştir. Pavuryaların kıskaç etlerinden belirlenen ham protein, ham yağ, nem ve ham kül miktarları ortalama sırasıyla 20.24 g, 0.95 g, 76.40 g ve 2.34 g/100 g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bio-ecological characteristic of Eriphia verrucosa, which is a crab which appeared all of our coastal, was studied. In this aim, a total of 1350 specimens were collected from different stations in Ordu region between January 2012 and February 2013. Total collected individuals were defined as 392 female (29.04 %) and 958 male (70.96 %) crabs and they were obtained giving a sex ratio of 1:0.41. The mean carapace length (CL) and carapace width (CW) were 4±0.03 cm and 5.57±0.05 cm for females, 4.92±0.02 cm and 6.76±0.03 cm for males respectively. Relationship between CL and W were expressed W=1.1882CL2.9013 for all individuals and CW and W were expressed W=0.3695CW3.0267 for all individuals. Ovigerous females were observed between May and August. The fecundity estimates ranged from 15 288-165 242 and the average fecundity 82 150±6 208. The average egg diameter was 567.88±8.98 µ. Condition factor value was observed the highest in January (104.37) and the lowest value in August (98.42). It is determined that there are 198 female (% 32.1) and 417 male (% 67.9) of 617 deformed crabs. Different types of deformation or dimensional differences are observed at left claw of 449 crabs and right claws of 216 crabs. Crude protein, crude lipid, moisture and crude ash contents of warty crab meat were 20.24 g, 0.95 g, 76.40 g and 2.34 g/100 g, respectively.