Çoklu organik alaşımların katı-sıvı arayüzey enerjilerinin ölçümü
The measurement of solid-liquid interfacial energies in the multycomponents organic alloys
- Tez No: 374269
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN MARAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında NPG-AMPD ve NPG-SCN-AMPD- ötektik sıvı fazlarıyla dengede bulunan katı NPG çözelti fazlarının (NPG-%26 mol AMPD -%4 mol SCN ve NPG-%40 mol AMPD) tane arayüzey oluk şekilleri yatay doğrusal ısı akış sistemiyle doğrudan gözlendi. Gözlenen her bir oluk için sıcaklık gradyenti değerleri ölçüldü ve olukların fotoğrafları çekildi. NPG-%45 mol SCN -%2.9 mol AMPD ve NPG-%42.2 mol AMPD ötektik sıvı fazların termal iletkenliklerinin katı NPG çözelti fazlarının (NPG-%26 mol AMPD -%4 mol SCN and NPG-%40 mol AMPD) ısı iletkenliklerine oranları R; Bridgman tipi doğrusal katılaştırma sistemi kullanılarak sırasıyla 0,42 ve 0,48 olarak ölçüldü. Oluk koordinatları, sıcaklık gradyentleri ve ısı iletkenlik katsayıları oranı ve erime entropisi değerlerini kullanarak NPG-%45 mol SCN -%2.9 mol AMPD ve NPG- %42.2 mol AMPD ötektik sıvı fazlarıyla dengede bulunan katı NPG çözelti fazları (NPG-%26 mol AMPD -%4 mol SCN ve NPG-%40 mol AMPD) için ortalama Gibbs-Thomson katsayıları (Г), katı-sıvı arayüzey enerjileri (σks) ve tane arayüzey enerjileri (σta) mevcut bilgisayar programı ile tayin edildi.
Özet (Çeviri)
In present work of thesis, the grain boundary groove shapes for solid neopentylglycol solutions (NPG-26 mol % AMPD -4 mol % SCN and NPG-40 % mol AMPD) in equilibrium with the NPG-45 mol % SCN -2.9 mol % AMPD and NPG- 42.2% mol AMPD eutectic liquids were directly observed by using a horizontal linear temperature gradient apparatus. The temperature gradients for observed grain boundary groove shapes were measured and the photographs of the grain boundary groove shapes were taken. The ratios of thermal conductivity of equilibrated NPG-45 mol % SCN -2.9 mol % AMPD and NPG- 42.2% mol AMPD eutectic liquids to thermal conductivity of solid NPG solutions (NPG-26 mol % AMPD -4 mol % SCN and NPG-40 % mol AMPD), R were found to be 0.42 and 0.48 respectively by using Bridgman type directional solidification apparatus. From the observed grain boundary groove shapes, the Gibbs-Thomson coefficient (Г) and solid-liquid interfacial energy (σSL) and grain boundary energy of solid NPG solutions were determined with present numerical compture model by using the measured values of R, coordinates of groove shapes, the ratios of thermal conductivity of equilibrated eutectic liquid phases to solid NPG solutions and entropy of fusion of solid NPG solutions.