Radyo astronomide radyo frekans girişim (RFI) etkileri
Radio frequency interference (RFI) effects in radio astronomy
  1. Tez No: 374289
  2. Yazar: TUBA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, ilk olarak radyo astronomi ile ilgili kısa bir literatür bölümü, radyo alıcısı ve radyo teleskop yapısı daha sonra da kullanılan gözlem yöntemleri tanıtılacaktır. Zararlı dahili ve harici RFI kaynakları anlatılacak ve astronomik ölçümler üzerindeki olası etkileri tartışılacaktır. Zararlı girişimleri azaltmak için çoklu azaltma yöntemleri tanıtılacaktır. Çeşitli gözlemevlerindeki RFI verileri incelenecek ve radyo çevrenin evrimi tartışılacaktır. Radyo gözlemevleri, kendisinden kaynaklı radyo girişimlerden etkilenmektedir. Bu nedenle genellikle 30-2600 MHz bandında dahili radyasyon ölçülür. Gözlemevleri gelecekte RFI algılama konusunda kendisini daha fazla geliştirilecektir. Bu tezde de yeni RFI izleme sistemleri tanıtılacaktır. Pro-aktif ve Reaktif azaltma yöntemleri olarak 2'ye ayrılabilen yöntemlerle; zaman veya frekans karartması (Blanking), mekansal filtreleme, spektral kurtosis, iptal etme yöntemi gibi alt yöntemler uygulanarak RFI minumum düzeye indirgenir. Gelecek için umut verici RFI çalışmaları yapılıyor olsa da küçük çaplı korunma yöntemleri ve bilinçli bir spektrum kullanımı ile daha başarılı radyo çalışmaları yapılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly a brief literature about radio astronomy, radio receivers, and radio telescope construction and then observation methods used will be introduced. Harmful internal and external RFI sources will be mentioned and their possible effects on astronomical measurements will be discussed. Multiple reduction methods to reduce harmful interference will also be introduced. The RFI data examined at a variety of observatories and the evolution of the radio environment will be discussed. Radio observatories are affected by radio interferences created by themeselves. Therefore, the internal radiation is usually measured in the 30-2600 MHz bands. Observatories will further develope in future on RFI detection. In this thesis, the new RFI monitoring system, found in the literature, will be introduced. With the methods which can be divided into two parts as pro-active and reactive methods, the RFI is reduced to a minimum by applying the sub-methods such as time or frequency blanking, spatial filtering, spectral kurtosis, and defeating. Although the RFI works are being done for the future, it is possible to make successful radio works with small-scale prevention methods and a conscious use of spectrum. Although the RFI works are being done promising for the future, with deliberately small-scale prevention methods and the conscious use of a spectrum, it is possible to do successfully radio works.