Pirimidin türevi aminlerin çeşitli reaktiflerle fonksiyonlandırma reaksiyonları
Functionalization reactions of pyrimidine derivatived amines with various reactives
  1. Tez No: 374290
  2. Yazar: EMİNE ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada başlangıç bileşiği olarak kullanılan dört adet pirimidin amin türevi bileşik literatüre göre sentezlendi. Bu bileşiklerden, yedi adet ditiyokarbonoimidat türevi yeni pirimidin bileşiği, 1-amino-5-benzoil-4-fenil-1H-pirimidin-2-on ve 1-amino-5-(4-metilbenzoil)-4-(4-metilfenil)-1H-pirimidin-2-on ile karbondisülfür ve çeşitli alkil halojenür türevlerinin reaksiyonlarından sentez edildi. Ayrıca amin türevlerinin deaminasyon reaksiyonları yapılarak ikisi yeni, toplam 4 adet pirimidin türevi bileşik (1N, 2N, ES-8, ES-9) sentez edildi. 1N ve ES-8 bileşiklerine Vilsmeier–Haack reaksiyonuyla klor grubu bağlandı. Buradan iki adet yeni bileşik sentezlendi. Bu bileşiklerin çeşitli primer ve sekonder aminlerle ve sodyum azit ile reaksiyonları yapılarak yirmi iki adet yeni bileşik sentezlendi. Genel olarak bu tepkimelerden %55-80 aralığında değişen verimlerle ürünler elde edildi. 2N ve ES-9 bileşiklerinin çeşitli alkil halojenürlerle reaksiyonları da yapıldı. Buradan ise sekiz adet S-alkil grubu içeren yeni pirimidin türevi heterosiklik bileşikler elde edildi.
Özet (Çeviri)
The four pyrimidine amine derivatives which were used as starting material in this study, were synthesized according to literatüre. Seven dithiocarbonoimidate derivatives novel pyrimidine compounds were synthesized by reactions of 1-amino-5-benzoyl-4-phenyl-1H-pyrimidine-2-one and 1-amino-5-(4-methylbenzoyl)-4-(4-methylpheyil)-1H-pyrimidine-2-one with carbondisulphide and various alkyl halides. Moreover, by deamination of amine derivative, four pyrimidine derivatives compounds (1N, 2N, ES-8, ES-9) – two of them new – were synthesized. Chlor group was bonded to 1N and ES-8 compounds by Vilsmeier–Haack reaction. The two new compounds were synthesized by this method. Than twenty two new compounds were synthesized by reaction between these compounds and various primer and seconder amines and sodium azides. In general, products were achieved in yields (55-80%) from these reactions. Compounds of 2N and ES-9 with various alkyl halides were also reacted. New eight heterocylic pyrimidine derivatives which is including S-alkyl groups were synthesized.