PVD tekniği ile kaplanan motor parçalarının aşınma performansının iyileştirilmesi
An investigation of improvement of wear behaviour engine parts coated with PVD
- Tez No: 374318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYYUP GERÇEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada TiN kaplanmış ve kaplanmamış sıcak iş çeliği numunelerinin değişik sıcaklık şartlarında, farklı yük ve hızlardaki aşınma davranışı pin on disk sistemine uyarlanmış aşınma test cihazında incelenmiştir. Aşınma deneyleri kuru sürtünme şartlarında ve artan sıcaklıklarda yapılmış, kayma hızı, yük ve kayma mesafesi değişken parametreler olarak kullanılmıştır. Aşınma davranışlarının karakterizasyonu için metalografik muayeneler yapılmıştır. Deneylerde aşınma sırasında, oksitlenme, karşı malzemeden ana malzeme yüzeyine malzeme transferi ve aşınma yüzeylerinde plastik deformasyon oluşup oluşmaması, ağırlık kaybı açısından önemli faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde motor parçalarına uygulanan seramik kaplamalar, aşınma ve aşınmaya etki eden faktörler hakkında genel bilgi verilmiş ve bu konuda yapılan literatür çalışmaları özetlenmiştir. İkinci bölümde PVD kaplamalar ve uygulama alanları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde deneysel çalışmanın esasları anlatılmış, dördüncü bölümde deney sonuçları üzerine irdeleme yapılmış, genel sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the wear behaviours of TiN coated and uncoated hot work steel specimens were investigated for different temperature, load and sliding speed conditions in a wear tester adapted top in-on-ring system. Wear experiments were performed in dry sliding and growing temperature conditions, sliding speed, distance and load were used as variable parameters. During the wear experiments, oxidation, mass transfer from counturface material to the test material and plastic deformation occured on the wear surface were appeared as important factors on the weight loss mechanisms. In the first chapter of this study, ceramic coatings applied to engine parts, wear and wear affecting factors were presented and literature about this topic were reviewed. In the second chapter PVD coatings and applications were presented. And third chapter, experimental procedures were given. And finally results and discussion and conclusions, suggestion for the future studies were presented in the fourth chapter.