Primula veris subsp-macrocalux (Bunge) Lüdi saponinleri üzerinde fitokimyasal araştırmalar
  1. Tez No: 6212
  2. Yazar: AYŞEN YÜRÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışma, Primula veriş subsp.macrocalyx (Primulaceae) nin kök ve rizomlanndan elde edilen triterpenik yapıdaki saponinler üzerinde yapılan bir araştırmadır. Saponinler drogtan sulu metanol ile tüketilmiş ve bu ekstrede başlıca üç majör saponin (S-I,n,III) saptanmıştır. Saponinler ön temizleme işlemlerinden (n-Butanol ile ekstraksiyon ve dietil eterle çöktürme) sonra kromatografîk yöntemlerle, hem doğrudan doğruya hem de esterle ri halinde elde edilmiş ve saflaştınlmışlardır. Total asit hidroliz ile saponinlerin şeker zincirlerinde glikuronik asit, galaktoz, glikoz ve ramnozun bulunduğu gösterilmiştir. Seçici bir hidroliz yöntemi (Asetik anhidrit-piridinle seçici hidroliz) yardımı ile sapogenoller ve şeker kısımlarına ait ürünler asetilli türevleri halinde elde edilmişlerdir. Asetilli sapogenollerin kimyasal yapılan spektroskopik yöntemlerle (İR, İH-NMR, 13C-NMR, 2D-NMR, FAB-Kütle Sp.) 3,16,22-tri asetil priverogenin B, 3,22- diasetil priverogenin B ve 3,22,28-triasetil-16-hidroksi-13p\ 28-epoksi oleanan olarak tayin edilmiş, her üç saponinin şeker kısmından ise aynı ürünler (heptaasetil^fr-a-L-ramno- piranozil-D galaktopiranoz ve pentaasetU-pVD-glikopiranoz) elde edilmiş, bu bulgulardan, gli kuronik asit, galaktoz, glikoz ve ramnozun molar oranlarının 1:1:1:1 olduğu saptanmıştır. Total metilleme ile saponinlerin birinden elde edilen Metil Saponin (Me-S-II)'in ^-NMR spektrumundan, şekerlerin molar oranlarının 1:1:1:1 olduğu doğrulanmış ve aynı spektrum yardımı ile şekerler arasındaki bağ konfigürasyonlan da tayin edilmiştir. Sonuç olarak, üç saponinin de şeker zincirlerinin yapısının: [a-L-ramnopiranozil (l-2)-p-D-galaktopiranozil (l-3)]-[P-D-glikopiranozil (l-2)]-(3-D-glikuronopiranozil, sapoge nollerin ise Saponin II (S-II) için priverogenin B (13p\28 epoksiolean-3J3,16a,22a-triol) ve Saponin HI (S-III) için 13p\28-epoksiolean-3p\16oc,22a,28-tetraol yapısında oldukları tayin edilmiştir. Saponin IJI'ün sapogenolü olarak saptanan yapı, ilk defa bu çalışmada rapor edilen yeni bir sapogenoldür. Diğer taraftan Saponin I ve Saponin II için kimyasal yöntemlerle elde edilen bulguların aynı olması sebebi ile Saponin I in aglikonunun priverogenin B-monoasetat olabileceği düşünülmüştür. Çalışmamızda ayrıca droğun ham saponin verimi, köpürme ve hemoliz indeksleri tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study is a research on triterpenoid saponins obtained from the root and rhi zomes of Primula veris subsp.macrocalyx (Primulaceae). The air dried root and rhizomes of the plant were extracted with aqueous methanol, giving mainly three major saponins:(S-I,S-II and S-III). The extract was partially purified (extraction with n-buthanol and precipitation with diethyl ether) and the substances were isolated and purified directly and as esters by using sev eral chromatographic methods. The sugar moieties of the saponins were indicated as glucuronic acid, galactose, glu cose and rhamnose, after total acid hydrolysis. When saponins were treated with a selective hydrolysis method (selective hydrolysis with acetic anhydride-pyridine), the acetyl derivatives of sapogenins and the sugar moieties were obtained. The chemical structures of the acetylated sapogenins were identified as 3,16,22- triacetyl priverogenin B; 3,22-diacetyl priverogenin B and 3,22,28-triacetyl-16-hydroxy- 13p\28-epoxy-oleanan by spectroscopical analysis (IR^H-NMR, 13C-NMR-2D-NMR and FAB-MS).From their sugar moieties the same degradation products (heptaacetyl-2-O-a-L- rhamnopyranosyl-D-galactopyranose and pentaacetyl-fî-D-glucopyranose) were isolated, and the molar ratio of glucuronic acid, galactose, glucose and rhamnose was determined as 1:1:1:1. According to the ^-NMR spectrum of methyl saponin (Me-S-II) obtained after totally methylating one of the saponins, the molar ratio of the sugars were supported as 1 : 1 : 1 : 1 and de termined the configuration of the sugar linkages. In conclusion, sugar moieties of the major saponins were determined as follows: [a-L-rhamnopyranosyl-(l-2)-P-D-galactopyranosyl-(l-3)]-[P-D-glucopyranosyl-(l-2)]-p-D- glucuronopyranosyl. The structures of the sapogenins for saponin-II (S-II) and saponin III (S-III) were elucidated as priverogenin-B and 13p\28-epoxy olean-3p\16oc,22a,28 tetraol re spectively. The structure established as the sapogenol of saponin III is new and just reported by this study. On the other hand, as the results obtained by chemical methods for saponin-I (S-I) and saponin-II(S-II) are the same, the probable structure of the aglycon (S-I) is proposed to be priverogenin B-monoacetate. In this study, the yield of crude saponin, foaming and hemolytic indices were also de termined.