Çok kriterli karar verme teknikleri ile savaş uçağı seçimi
Choice of fighter aircraft with multi criteria decision making
- Tez No: 374327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM KULLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ülkelerinin dış saldırılara karşı bekasını sağlamak isteyen devletler savunmalarına büyük önem vermelidirler. Dıştan gelebilecek tehditlere en kısa ve en etkili şekilde cevap verebilecek olan savunma gücü ise hava savunma gücüdür. Ülke savunmasında bu kadar önemli bir yere sahip olan hava savunmasını sağlamada en önemli konu savaş uçağı seçimidir. Bu çalışmada uluslararası alanda en etkili uçaklardan beşi Çok Kriterli Karar Verme teknikleri ile belli kriterler çerçevesinde karşılaştırılmıştır. Belirlenen kriterler açısından en uygun olan uçak Analitik Hiyerarşi Prosesi, ELECTRE ve TOPSIS yöntemleri kullanılarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
States that want to ensure the survival of their country against external attacks, should give great importance to defense. Air defence force is the defence force that can respond the external attacks in the shortest and the most efficient way. And the choice of fighter aircraft is the most important thing to create air defence efficiently. In this study, five of the most influential aircraft of the world are compared with Multi Criteria Decision Making techniques in accordance with certain criteria. Determining the most appropriate aircraft in terms of the certain criteria, AHP, TOPSIS and ELECTRE methods are used.