Melt spinning yöntemiyle AL–4,5MN-X BE (X=0, 1, 3, 5) kuazikristal alaşımların üretilmesi ve üretilen numunelerin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Melt spinning yöntemiyle AL–4,5MN-X BE (X=0, 1, 3, 5) kuazikristal alaşimlarin üretilmesi ve üretilen numunelerin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 374332
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Be eklenmesinin Al–4,5Mn-xBe (x=0, 1, 3, 5) alaşımlarının kuazikristal oluşturma, termal ve mekanik özellikleri ve etkisi incelendi. Kuazikristal Al-Mn-Be alaşımları geleneksel döküm (CS) ve melt-spinning (MS) yöntemiyle elde edildi. Numunelerin mikroyapıları, taramalı elektron mikroskobu ve faz karekterizasyonları X-ışını difraksiyonu ile tespit edildi. Katılaşma süresince faz geçişleri Ar basıncı altında diferansiyel termal analiz ve diferansiyel taramalı kalorimetre ile belirlendi. CS ve MS yöntemleriyle üretilen numunelerin mekanik özellikleri Vickers mikrosertlik cihazı ve çekme kuvveti testleri ile ölçüldü. Al-4.5Mn alaşımı bir α-Al matrisi tarafından çevrilmiş küçük dendritli ikozahedral kuazikristal (IQC) faz çökeltisine ve hekzagonal yapıya sahiptir. Al-4.5Mn alaşımının içine Be eklenince hekzagonal fazın azalması ile intermetalik Be4AlMn ve IQC fazları oluşur. Be miktarı arttıkça IQC'in miktarıda sürekli artar. Mikrosertlik ve çekme gerilimi değerlerinin artmasına, kombozisyon içene farklı yüzdelerde Be eklenmesin sebep olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The effect of beryllium (Be) addition on forming the quasicrystal, thermal and mechanical properties of Al-4.5wt.%Mn–xwt.%Be (x = 0, 1, 3, 5) alloys was investigated. Quasicrystalline Al-Mn-Be alloys were obtained by the conventionally solidified (CS) and melt spinning (MS) techniques. The microstructures of the samples were characterized by the scanning electron microscopy and the phase composition was identified by X-ray diffractometry. The phase transition during the solidification process was determined by differential scanning calorimetry and the differential thermal analysis under an Ar atmosphere. The mechanical properties of the conventionally solidified (CS) and melt-spin (MS) samples were measured by a Vickers micro-hardness indenter and tensile-strength tests. The Al-4.5wt.Mn alloy has a hexagonal structure and minor dendritic icosahedral quasicrystalline phase (IQC) precipitates surrounded by an α-Al matrix. Addition of Be into the Al-4.5wt.%Mn alloy generates intermetallic Be4AlMn and IQC phases with the extinction of the hexagonal phase, and the fraction of IQC increases continuously with the increase in Be content. A considerable improvement in microhardness and tensile strength values was observed due to the addition of Be in different percentages into the composition.