An application of stochastic programming on robust airline scheduling
Rassal programlamanın dayanıklı havayolu çizelgeleme üzerinde uygulanması
- Tez No: 374338
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELİM AKTÜRK, PROF. DR. HANDE YAMAN PATERNOTTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı beklenmeyen uçuş gecikmelerinden daha az etkilenen çizelgeler yaratmaktır. Bu amaç doğrultusunda, uçuşun blok süresini seyir süresi ve seyir dışı süre olmak üzere iki kısımda inceledik. Seyir süresi belli limitler dahilinde kontrol edilebilir kabul edildi ve modelimizde karar değişkeni olarak alındı. Seyir dışı süre ise değişikenliğe açıktır. Seyir dışı sürenin değişkenliğini planlama aşamasında göz önünde bulundurmak adına, seyir dışı süre senaryolarının girdi olarak alan karma tamsayılı doğrusal olmayan iki aşamalı rassal model önerdik. Ucuşların yayınlanmış kalkış zamanlarına ilk aşamada karar verildi ve gerçekleşen çizelge ise seyir dışı süresi senaryolarına göre ikinci aşamada belirlendi. Amaç havayolu şirketinin işletme ve yolcu memnuniyetsizliği maliyetini enazlamaktır. Ağın boyutu ve senaryo sayısı arttıkça problemi çözebilmek adına iki sezgisel algoritma geliştirildi. ABD'li büyük bir havayolu şirketinin verileri kullanılarak sayısal bir çalışma gerçekleşti ve bizim rassal modelimizin sonuçları seyir dışı sürenin beklenen değerleri kullanılarak bulunan sonuçla ve şirketin yayınlanmış çizelgesi kullanıldığında bulunan sonuçla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create flight schedules which are less susceptible to unexpected flight delays. To this end, we examine the block time of the flight in two parts, cruise time and non-cruise time. The cruise time is accepted as controllable within some limit and it is taken as a decision variable in our model. The non-cruise time is open to variations. In order to consider the variability of non-cruise times in the planning stage, we propose a nonlinear mixed integer two stage stochastic programming model which takes the non-cruise time scenarios as input. The published departure times of flights are determined in the first stage and the actual schedule is decided on the second stage depending on the non-cruise times. The objective is to minimize the airline's operating and passenger dissatisfaction cost. Fuel and CO2 emission costs are nonlinear and this nonlinearity is handled by second order conic inequalities. Two heuristics are proposed to solve the problem when the size of networks and number of scenarios increase. A computational study is conducted using the data of a major U.S. carrier. We compare the solutions of our stochastic model with the ones found by using expected values of non-cruise times and the company's published schedule.