Carbon restricted newsvendor problem under cvar objective and resource constraints
Koşullu riske maruz değer amacı ve kaynak kısıtları altında karbon sınırlı gazeteci çocuk problemi
- Tez No: 374339
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Gazeteci çocuk problemi literatürde kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır. Riske duyarsız karar alıcıyı temsil eden klasik gazeteci çocuk tek dönemli rassal talebe ait beklenen kar veya maliyeti en iyileyen üretim/sipariş miktarını belirler. Bu yöntem talep kesinsizliğinden kaynaklanan beklenmeyen kayıplarla karşılaşma ihtimalini azaltma amacına uygun değildir. Bu çalışmada, koşullu riske maruz deger en büyüklemesi amacı altında tek ürünlü gazeteci çocuk modeli iki problemde incelenmiştir. Birinci problem gazeteci çocuk modelini iki farklı karbon emisyonu azaltma politikası olan kat emisyon kotası ve emisyon üst sınırı ticareti ile ele almaktadır. Birinci problemin uzantısı olarak görülebilen ikinci problemde birden fazla kaynak kısıtı olan gazeteci çocuk problemi kaynaklarn alım-satımının yapıldığı durumlar için incelenmiştir. Problemi en iyileyen üretim/sipariş miktarları ve en uygun alım-satım politikaları belirlenmiş ve rakamsal örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Newsboy problem has been studied in the literature extensively. The classical newsvendor, representing the risk neutral decision maker, determines the optimal order/production quantity by maximizing the expected profi t or minimizing the expected total cost of a single period with stochastic demand. This approach is not suitable if one also aims to reduce the chances of facing unexpected losses due to demand uncertainty. In this thesis, two problems are investigated with a single product newsvendor under CVaR maximization objective. The first problem addresses the newsvendor model with two diff erent carbon emission reduction policies, namely, mandatory emission allowance and carbon emission trading mechanism. In the second problem, as an extension of the first one, a newsvendor with multiple resource constraints is considered for the cases where the resources have quotas with trade options. Analytical expressions for optimal order/production quantities are determined together with the optimal trading policy and numerical examples are provided.