Architecture-driven fault-based testing for software safety
Yazılım emniyeti için mimari-güdümlü hata-tabanlı test
  1. Tez No: 374354
  2. Yazar: HAVVA GÜLAY GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BEDİR TEKİNERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Emniyet-kritik sistemlerdeki bir aksama ya da işlev bozukluğu ölümlere, insanlar üzerinde ciddi yaralanmalara ya da çevresel hasarlara neden olabilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak ya da azaltmak için emniyet-kritik sistemler dikkatli bir şekilde tasarlanmalı ve analiz edilmelidir. Tasarım aşamasında karar alınırken farklı paydaşlar için mimari görünümlerin ve perspektiflerin modellenmesi, yazılım mimari tasarımında kullanılan yaygın pratiklerden birisidir. Literatürde var olan yaklaşımlar genel amaçlı olarak kullanılmış ve özel olarak emniyet ilgisi ele alınmamıştır. Emniyet ilgisini mimari düzeyde adresleyebilmek ve emniyet-kritik sistemlerin tasarım sürecini desteklemek amacıyla literatürde var olmayan emniyet perspektifi ve yazılım emniyeti için mimari çerçeve yaklaşımlarını sunuyoruz. Emniyet-kritik sistemler tasarlandıktan sonra gerçekleştirim, kurulum ve işletim süreçlerinden önce sistemlerin analiz aşaması gerçekleştirilmelidir. Yapılan analizle birlikte olası hataların belirlendiği ve belirlenen hataları tolere etmek ya da ortadan kaldırmak için uygun maliyetli çözümlerin uygulandığından emin olunmalıdır. Emniyet-kritik sistemler karmaşık sistemler olduğu için, bu sistemlerin testinin gerçekleştirilmesi ve uygun test durumlarının yazılması oldukça zorludur. Literatürde yazılım mimarisi kalitesini değerlendirmek açısından birçok senaryo-tabanlı yazılım mimari analizi yaklaşımları sunulmuştur. Fakat bu yaklaşımlar genel çözümler sunmakta ve emniyet ilgisini doğrudan göz önünde bulundurmamaktadır. Bu kapsamda, emniyet-kritik sistemler için oluşturulan test durumlarının uygulanan emniyet taktikleri ve hata bilgileri kullanılarak etkinliğini değerlendirebilmek için hata-tabanlı test yaklaşımı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
A safety-critical system is defined as a system in which the malfunctioning of software could result in death, injury or damage to environment. To mitigate these serious risks the architecture of safety-critical systems need to be carefully designed and analyzed. A common practice for modeling software architecture is the adoption of architectural perspectives and software architecture viewpoint approaches. Existing approaches tend to be general purpose and do not explicitly focus on safety concern in particular. To provide a complementary and dedicated support for designing safety-critical systems we propose safety perspective and an architecture framework approach for software safety. Once the safety-critical systems are designed it is important to analyze these for fitness before implementation, installation and operation. Hereby, it is important to ensure that the potential faults can be identified and cost-effective solutions are provided to avoid or recover from the failures. In this context, one of the most important issues is to investigate the effectiveness of the applied safety tactics to safety-critical systems. Since the safety-critical systems are complex systems, testing of these systems is challenging and very hard to define proper test suites for these systems. Several fault-based software testing approaches exist that aim to analyze the quality of the test suites. Unfortunately, these approaches do not directly consider safety concern and tend to be general purpose and they doesn't consider the applied the safety tactics. We propose a fault-based testing approach for analyzing the test suites using the safety tactic and fault knowledge.