Crowdy a framework for supporting socio-technical software ecosystems with stream-based human computation
Crowdy sosyal ve teknik yazılım ekosistemlerini dinamik kitle kaynak ile destekleyen uygulama
  1. Tez No: 374355
  2. Yazar: MERT EMİN KALENDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDİR TEKİNERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
The scale of collaboration between people and computers has expanded leading to new era of computation called crowdsourcing. A variety of problems can be solved with this new approach by employing people to complete tasks that cannot be computerized. However, the existing approaches are focused on simplicity and independency of tasks that fall short to solve complex and sophisticated problems. We present Crowdy, a general-purpose and extensible crowdsourcing platform that lets users perform computations to solve complex problems using both computers and human workers. The platform is developed based on the stream-processing paradigm in which operators execute on the continuos stream of data elements. The proposed architecture provides a standard toolkit of operators for computation and configuration support to control and coordinate resources. There is no rigid structure or requirement that could limit the problem-set, which can be solved with the stream-based approach. The stream- based human-computation approach is implemented and verified over different scenarios. Results show that sophisticated problems can be easily solved without significant amount of work for implementation. Also possible improvements are discussed and identified that is a promising future work for the existing work.
Özet (Çeviri)
İnsanlar ve yazılım bileşenleri arasındaki işbirliği gelişerek kitle kaynağın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kitle kaynak kullanılarak yazılım tarafından çözülemeyen veya çözülmesi zor birçok sorun insanlar aracılığı ile çözülmüş ve bir sonuca ulaşılmıştır. Fakat günümüzdeki kitle kaynak odaklı yaklaşımlar ve çözüm süreçleri yapılan işlerin basitliğine ve birbirlerinden bağımsız olmalarına ağırlık vermektedir. Bu sebepten dolayı zor ve çok yönlü sorunların çözümü mevcut yaklaşımlarla mümkün değildir. Bu çalışmada kullanıcıların sorun çözümü konusunda hem insanları hem de yazılım bileşenlerini kullanabilecekleri, genel amaçlı ve geliştirilebilir bir yaklaşım ve bu yaklaşımın uygulandığı bir altyapı sunulmaktadır. Yaklaşım küçük işlemcilerin sürekli olarak akan veriler üzerinde çalışması mantığına dayanmaktadır. Sunulan altyapı bünyesinden barındırdığı temel işlemciler sayesinde işlem kaynakları arasındaki kontrol ve eşgüdümü kolaylıkla sağlamaya elverişli şekilde tasarlanmıştır. Sunulan yaklaşım kısıtlı bir sorun listesini hedeflememektedir ve kullanıcılar açısından herhangi bir kısıtlama getirmemektedir. Çeşitli örnekler yapılan incelemeler sunulan yaklaşımın sorunları kayda değer bir iş yükü getirmeden çözülebileceğini göstermiştir. Ayrıca, çeşitli iyileştirme önerileri de tartışılmış ve bazıları gelecek çalışmalara eklenmek üzere belirlenmiştir.