Kraniyomaksillofasiyal cerrahide kullanım için biyofonksiyonel greft yapılarının geliştirilmesi
Evelopment of biofunctional graft structures for use in craniomaxillofacial surgery
  1. Tez No: 967907
  2. Yazar: SERDAR KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL EMİR DİLTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tez çalışmasında, kraniyomaksillofasiyal kemik yapısının onarımını ve gelişimi sağlayacak ve aynı zamanda biyoteknolojik ilaç salınım özellikli greft yapıların geliştirilmesi hedeflenmiştir. Böylelikle sentetik doku tasarımı ve mühendisliği için yenilikçi bir yaklaşım sağlanacaktır. Çalışmanın ilk aşamasında Ag ve Gd iyonları ile katkılanmış mezo-gözenekli ve gözeneksiz Biyoaktif Cam Nanopartikülleri sentezi ve karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Ardından ikinci aşamada greft yapıların ana bileşimini oluşturacak sentetik hücrelerarası matriks (ECM) hazırlanması ve karakterizasyonu deneyleri yürütülmüştür. Hazırlanan GelMA bazlı sentetik ECM yapısının mekanik özelliklerini geliştirmek ve biyoteknolojik ilaç taşınımı amacıyla sentezlenen Biyoaktif Cam Nanopartikülleri ile entegrasyonu sağlanmış ve karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Burada Ag ve Gd iyonlarının biyoaktif cam yapılarına katkılanması ile elde edilen greft yapılarına antibakteriyel ve osteojenik faktör özellikleri kazandırılmıştır. Tez çalışmasının son aşamasında biyoaktif cam içeren hidrojel yapısı ek olarak kemik morfogenetik protein olan BMP-2 proteini ile katkılanarak hücre canlılığı testleri yardımıyla biyouyumluluğu test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the aim was to develop graft structures that can support the repair and regeneration of craniomaxillofacial bone tissue, while also enabling biotechnological drug release. In this way, an innovative approach was proposed for synthetic tissue design and engineering. In the first stage of the study, mesoporous and non-porous bioactive glass nanoparticles doped with Ag and Gd ions were synthesized and characterized. In the second stage, experiments for the preparation and characterization of the synthetic extracellular matrix (ECM), which would serve as the main component of the graft structures, were conducted. To enhance the mechanical properties of the prepared GelMA based synthetic ECM and to enable controlled drug release, the previously synthesized bioactive glass nanoparticles were integrated into the structure and characterized. Through the incorporation of Ag and Gd ions into the bioactive glass framework, the resulting graft systems were endowed with antibacterial properties and osteogenic potential. In the final stage of the thesis, the bioactive glass- containing hydrogel structure was further functionalized with the bone morphogenetic protein BMP-2, and its biocompatibility was assessed via cell viability assays.