Musical instrument source separation in unison and monaural mixtures
Unison ve monaural müzik enstrümanı karışımlarında kaynak ayırma
  1. Tez No: 374386
  2. Yazar: MELİK BERKAN ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ALTAY GÜVENİR, PROF. DR. AHMET ENİS ÇETİN, PROF. DR. BERND EDLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mu ̈zik Enstru ̈manlarında kaynak ayırma i ̧slemi, bir ses karı ̧sımı i ̧cindeki ses- leri ayırmayı hedefler. Bu ̧calı ̧smada, aynı anda, aynı sabit notayı ̧calan, iki enstru ̈mandan olu ̧san karı ̧sımlar u ̈zerinde ̧calı ̧sılmı ̧stır. Mu ̈zik Enstru ̈manları aynı notayı ̧caldıg ̆ında olu ̧san sesler, birbirleri i ̧cinde karı ̧sıp tek bir sesmi ̧s gibi algılanırlar. Bu c ̧alı ̧smada, bu sesleri ayırmak i ̧cin istatistiksel kaynak ayırma algoritmaları kullanılmı ̧stır. Bu algoritmalar sesler arasındaki istatistik- sel bag ̆ımlılıg ̆ı maksimum yapmaya c ̧alı ̧sarak ses ayırma i ̧slemini ger ̧cekle ̧stirirler. Bir karı ̧sım birden c ̧ok mikrofon kullanılarak kayıt edilebilir; bu durum kayıtları birbiriyle kar ̧sıla ̧stırarak enstru ̈manlarla ilgili konum bilgisinin ̧cıkarılmasını sag ̆lar. Burada tek mikrofon ile alınmı ̧s kayıtlar kullanılmı ̧stır. Bazı mu ̈zik en- stru ̈manlarında genlik modu ̈lasyonu vardır ve bu modu ̈lasyon bir karı ̧sım i ̧cinde de go ̈zlemlenebilir. Bu ̧calı ̧smada, genlik modu ̈lasyonu tespit edilerek kaynak ayırma kalitesi arttırılmaya ̧calı ̧sılmı ̧stır. Kaynak ayırma i ̧slemi i ̧cin NTF (Non- negative Tensor Factorization) algoritması kullanılmı ̧stır. NTF, karı ̧sımı birden ̧cok bile ̧sene ayırır. Kaynak sesleri tekrar elde etmek i ̧cin bu bile ̧senlerin uygun bir ̧sekilde birle ̧stirilmesi gerekir. Bu birle ̧stirme i ̧slemi i ̧cin ise k-means demetleme al- gorithması ve bunun yanında el ile birle ̧stirme yapılmı ̧stır. El ile birle ̧stirme i ̧slemi i ̧cin bile ̧senlerin SDR (Signal to Distortion Ratio) deg ̆erleri orjinal kaynaklar ile kar ̧sıla ̧stırılmı ̧stır.
Özet (Çeviri)
Musical Instrument Source Separation aims to separate the individual instru- ments from a mixture. We work on mixtures where there are two instruments, playing the same constant pitch at the same time. When musical instruments play the same note, they overlap with each other and act as a single source. We use statistical source separation algorithms which perform separation by maximizing the statistical independence between the sources. A mixture can be recorded with more than one microphone; this enables us to extract spatial information of the instruments by comparing the recordings. However we work with the monaural case where there is one microphone. Some musical instruments have amplitude modulation and this modulation can be seen in the mixtures. We also aim to detect amplitude modulations to support the source separation success. We use NTF (Non-negative tensor factorization) to perform the separation. NTF sepa- rates the mixture into many components. These components should be clustered in order to synthesize the individual sources. We use k-means as well as man- ual clustering by comparing the SDR (Signal to Distortion Ratio) values of the components with the original sources.