Efficient result caching mechanisms in search engines
Arama motorları için verimli önbellekleme mekanızmaları
- Tez No: 374385
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ULUSOY, YRD. DOÇ. İSMAİL SENGÖR ALTINGÖVDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Arama motorlarının performansı indeksleyici, arka uç işlemcileri ve belge toplama botları gibi parçalarının performansına bağlıdır. Sorguların gecikme süresi, sorgu sonuçlarının doğruluğu ve güncellikleri performansı belirlemede önemli rol oynar. Arama motorlarında performans, güçlü donanımlarla sağlanabilir, fakat arama motorlarının ticari devamlılığı açısından operasyonel giderlerin kontrol altında tutulması gerekir. Bu nedenle, bu tez arama motorlarının performansını arka uca giden sorgu sayısını ve bir sorgu akımının sonuçlarının hesaplama maliyetini azaltarak iyileştiren tekniklere odaklanır. Bu, sorgulardaki zamansal lokalite özelliğinden yararlanılarak sağlanabilir. Yakın zamanda verilen sorguların sonuçları önbelleklenerek, bu sorguların aynı veya farklı kullanıcılar tarafından tekrarlanması durumunda oluşacak tekrar hesaplama maliyeti ortadan kaldırılabilir. Dolayısıyla, sorgu sonuç önbelleği eldeki kaynaklardaki yükü azaltarak hesaplama güçlerini artırır. Bu tez temel olarak sonuç önbelleğinin üretkenliğini geliştirerek arama motorunun performansını yükseltmeyi amaçlar. Frekans, sorgu zamanı ve sorgu maliyeti gibi sorgu istatistikleri kullanılarak önbellek isabet oranını artırarak ve toplam maliyeti düşürerek bu amaca ulaşılabilir. Arama motorlarının verimliliğini artırırken önbellekteki sonuçların taze tutulması kullanıcı memnuniyeti açısından önemlidir; bundan dolayı arama motorları tarafından gözardı edilemez. Sonuçların tazeliğini sınırlandırmak için çeşitli teknikler önerilerek, önbelleğin performansını düşürmeden bu çalışmada verimli çözümler bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The performance of a search engine depends on its crawler, indexer and processor components. The query latency, accuracy and recency of the results play crucial role in determining the performance. High performance can be provided with powerful hardware, but keeping the operational costs restrained is mandatory for commercial durability. This thesis focuses on techniques to boost the performance of search engines by means of reducing the number of queries issued to the backend and the cost to process a query stream. This can be accomplished by taking advantage of the temporal locality of the queries. Caching the result for a recently issued query removes the need to reprocess this query when it is issued again. Therefore, deploying query result cache decreases the load on the resources of the search engine which increases the processing power. The main objective of this thesis is to improve search engine performance by enhancing productivity of result cache. This is done by endeavoring to maximize the cache hit rate and minimizing the processing cost by using the per query statistics such as frequency, timestamp and cost. While providing high hit rates and low processing costs improves performance, the freshness of the queries has to be considered as well for user satisfaction. Therefore, a variety of techniques are examined in this thesis to bound the staleness of cache results without blasting the backend with refresh queries. The o ered techniques are demonstrated to be effcient by using real query log data from a commercial search engine.