Increasing data reuse in parallel sparse matrix-vector and matrix-transpose-vector multiply on shared-memory architectures
Paylaşılan bellek mimarisinde gerçekleştirilen paralel seyrek matris-vektör ve devrik-matris-vektör çarpımında veri yeniden kullanımını arttırmak
  1. Tez No: 374387
  2. Yazar: MUSTAFA OZAN KARSAVURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET AYKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Seyrek matris-vektör ve devrik-matris-vektör çarpımları (Seyrek AATx) yinelemeli çözücülerde kullanılan çekirdek işlemlerdir. Girdi matrisi A'nın ve devriğinin seyreklik deseni yinelemeler boyunca aynı kalmaktadır. Matrisin düzensiz seyreklik deseni nedeniyle, bu Seyrek AATx operasyonları sırasında CPU önbelleği tam anlamıyla kullanılamaz. Seyrek AATx operasyonu için iki paralelleştirme stratejisi öneriyoruz. Metotlarımız A matrisini bölümleyerek matris sıfır dışı girdileri ve vektör girdileri için önbellek yerelliği sağlamaktadır. Deneylerimizi çok çeşitli seyrek matrisler kullanarak piyasaya yeni sunulmuş Intel Xeon Phi yardımcı işlemci üzerinde yürüttük. Deneysel sonuçlar önerdiğimiz metotların literatürdeki en gelişmiş metotlardan daha yüksek performans geliştirmesi elde ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sparse matrix-vector and matrix-transpose-vector multiplications (Sparse AATx) are the kernel operations used in iterative solvers. Sparsity pattern of the input matrix A, as well as its transpose, remains the same throughout the iterations. CPU cache could not be used properly during these Sparse AA T x operations due to irregular sparsity pattern of the matrix. We propose two parallelization strategies for Sparse AA T x. Our methods partition A matrix in order to exploit cache locality for matrix nonzeros and vector entries. We conduct experiments on the recently-released Intel Xeon Phi coprocessor involving large variety of sparsematrices. Experimental results show that proposed methods achieve higher performance improvement than the state-of-the-art methods in the literature.