Early diagnosis of acute coronary syndromes automatically by using features of ECG recordings
EKG kayıtlarının öznitelikleri kullanılarak akut koroner sendromların otomatik olarak erken teşhisi
  1. Tez No: 374391
  2. Yazar: MERVE BEGÜM TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Akut koroner sendrom hastalarında, miyokard infarktüsü baslangıcından kısa bir süre önce, geçici göğüs ağrıları ile birlikte EKG'nin ST/T kısmında değişiklikler meydana gelmektedir. Akut koroner sendromları erken teşhis etmek amacıyla, EKG sinyalinin ST/T kısmındaki değişiklikleri saptayan yeni bir teknik öneriyoruz. Bu amaçla, gerçek EKG kayıtları kullanarak, akut koroner sendrom teşhisi için kritik olan EKG özniteliklerini belirledik. Lineer ve radyal tabanlı çekirdek fonksiyonuna sahip destek vektör makineleri (DVM) kullanarak, ST/T kısmının ayırıcılığı en yüksek 2 veya 3 özniteliğini kullanan sınıflandırıcılar elde ettik. Performansı arttırmak amacıyla, çoklu segmentlerin sınıflandırma sonuçlarını birleştirdik. Kayda değer sayıda hastadan elde edilen sonuçlar, önerilen sınıflandırma tekniğinin oldukça güvenilir akut koroner sendrom tespiti sağladığını göstermektedir. Ayrıca, sağlıksız EKG yokluğunda kullanılabilecek bir tespit tekniği geliştirmek için, bir hastanın sağlıklı durumdayken elde edilen EKG kayıtlarına dayanarak akut koroner sendrom tespitini araştırdık. Bu amaçla, seçilen özniteliklerin ortak olasılık yoğunluk fonksiyonunu göstermek için Gauss karışım modeli kullanılmıştır. Ayrıca, akut koroner sendromları temsil eden aykırı değerlerin tespitini sağlamak amacıyla Neyman-Pearson tipi yaklaşım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In patients with acute coronary syndrome, temporary chest pains together with changes in the ST/T sections of ECG occur shortly before the start of myocardial infarction. In order to diagnose acute coronary syndromes early, we propose a new technique which detects changes in the ST/T sections of ECG. For this purpose, by using real ECG recordings, we identify ECG features that are critical in the detection of acute coronary syndromes. By using support vector machines (SVM) operating with linear and radial basis function (RBF) kernels, we obtain classifiers that use 2 or 3 most discriminating features of the ST/T sections. To improve performance, classification results on multiple segments are fused. The obtained results over a considerable number of patients indicate that the proposed classification technique provides highly reliable detection of acute coronary syndromes. To develop a detection technique that can be used in the absence of unhealthy ECGs, we also investigate the detection of acute coronary syndromes based on ECG recordings of a patient obtained during healthy stage only. For this purpose, a Gaussian mixture model is used to represent the joint pdf of the selected features. Then, Neyman-Pearson type of approach is developed to provide detection of outliers that would correspond to acute coronary syndromes