Türkiye'de siyah alaca sığır populasyonlarında genetik parametreler ve genetik yönelim tahminleri
Estimation of genetic parameters and genetic trend of holstein cattle population in Turkey
  1. Tez No: 374461
  2. Yazar: SERDAR GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İHSAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Ziraat, Biostatistics, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada, Türkiye'de yetiştirilmekte olan Siyah Alaca süt sığırlarının süt ve döl verim kayıtları değerlendirilmiştir. Bu amaçla Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği'ne bağlı işletmelerden veriler alınmıştır. Türkiye'de her coğrafi bölgeden en az bir il olmak üzere, toplam 10 ilden seçilen 194408 laktasyon kaydı değerlendirmeye alınmıştır. Süt verim özelliklerinden 305 gün süt verimi (305 GSV), laktasyon süresi (LS) ve kuruda kalma süresi (KKS), döl verim özelliklerinden ise buzağılama aralığı (BA) üzerinde durulmuştur. Söz konusu özelliklere etki ettiği düşünülen doğum yılı, laktasyon sırası, buzağılama ayı, il ve buzağılama yaşının etkileri ve özellikler arasındaki ilişkiler (fenotipik korelasyonlar) araştırılmıştır. 305 GSV, LS, KKS ve BA ilişkin tanıtıcı istatistikler sırasıyla 6010±3,480, 364,33±0,184, 61,78±0,067 ve 416,59±0,270 olarak bulunmuştur. Araştırmada üzerinde durulan özelliklere ait varyans unsurları, kalıtım ve tekrarlanma dereceleri MTDFREML programı yardımıyla hesaplanmıştır. 305 GSV, LS, KKS ve BA ait kalıtım dereceleri sırasıyla 0,22; 0,01; 0,01 ve
Özet (Çeviri)
In this study, records of milk and fertility yield of Holstein Friesian dairy cattle reared in Turkey were evaluated. For this purpose, data were taken from the Turkish Central Union of Cattle Breeders. Total of 194408 lactation records obtained from ten provinces including at least one province in each geographical regions of Turkey were determined. The 305-day milk yield (305 DMY), lactation length (LL) and dry period (DP) as milk production traits and the calving interval (CI) as the reproductive traits were used. The effects and relations (phenotypic correlations) of year of birth, lactation number, calving month, location and calving age factors that were thought to be effect to mentioned traits (305 DMY, LL, DP and CI) were evaluated. The descriptive statistics of 305 DMY, LL, DP and CI were obtained as 6010 ± 3.480, 364.33 ± 0.184, 61.78 ± 0.067 and 416.59 ± 0.270 respectively. Variance components, heritability and repeatability of these traits were calculated by using MTDFREML. The heritabilities of 305 DMY, LL, DP and CI were estimated as 0,22; 0,01; 0,01 and